Beograd, 27 maj – Ambasadorja e Izraelit në Beograd, Alona Fisher-Kamm ka  në nje intevrsite per “Kurir” ka thenë se  “nuk e njeh Kosovën në parim, jo ​​nga oportunizëm apo në bazë të një agjende politike..” transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Megjithatë, thotë ai, kjo nuk e përjashton dialog dhe komunikim të hapur me popullin e Kosovës por kjo nuk don te thote se Jerusalemi eshte i gatshem ta njoh,

Në të njëjtën kohë, tha ajo, në një intervistë me “Kurir” nga e diela, ka shprehur pritje që Serbia të marrë përsipër OKB mbi qëndrimet izraelite.

“Izraeli dhe Serbia, populli serb dhe hebre të lidheni miqësinë e sinqertë dhe marrëdhënie të thella. Kjo është arsyeja pse ne në kohë të zhgënjyer se marrëdhëniet e mira bilaterale nuk pasqyrojnë ende nivelin shumëpalësh, kur është fjala për votimin në organizatat ndërkombëtare, kryesisht OKB kur votimi për çështje të rëndësishme të Izraelit “, thotë Fischer-Kam.

 

I pyetur se si ai shihet rritje e tensioneve në Ballkan, Fischer-Kam thotë se Izraeli, e cila ka marrëdhënie të mira me vendet e Balan, unë mendoj se ky rajon është e qëndrueshme dhe të përjetojnë prosperitet.

“Ne besojmë se perspektiva evropiane është një kohë e mirë. Ne besojmë se dialogu është e vetmja zgjidhje që sjell paqe dhe prosperitet, i cili vlen për Lindjen e Mesme,” tha ai.

Duke iu referuar konfliktit me dekada të vjetër izraelito-palestinez, thotë se Izraeli nga palestinezët të arrijnë një zgjidhje, dhe vazhdon të presin njohjen e të drejtës së Izraelit për të ekzistuar si një shtet hebraik.

Duke iu referuar vizitës së fundit të presidentit amerikan Donald Trump vendin e saj, Fischer-Kam thënë se izraelitët janë prekur nga gjest simbolik vizitës së tij në Izrael, si një nga vendet e para në kuadrin e turneut të tyre të parë botëror dhe për të vizituar Murin e Vajtimit.

“Mesazhet e presidentit të ri amerikan ishte shumë i qartë. Ai foli e lidhjeve të ngushta mes dy vendeve, Izraeli si një aleat të fortë të Amerikës në Lindjen e Mesme dhe angazhimin e SHBA-ve për sigurinë e Izraelit”, përfundoi ajo.

SHPËRNDAJE