Résultat de recherche d'images pour "davos wef"

Sot në Davos te vcres ka nisur punimet Forumi Ekonomik Botëror (WEF) duke mbledhur  eliten e politikanëve dhe ekonomistëve, duke përfshirë 70 krerë shtetesh dhe qeverish ne emsin e tyre edhe presidenti i amerikan Donald Trump , kancelarja gjemrane Merkel etj.. Sa i përket ndarjeve gjeostrategjike në disa fronte, të cilat kanë pasoja politike, ekonomike dhe sociale, njfot agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Tema e Forumit të 48-të të këtij viti është “Ndërtimi i një të ardhme të përbashkët në një botë të ndarë” dhe 2,500 pjesëmarrës,  do të punojnë për të përcaktuar veprimet dhe masat e përbashkëta për të trajtuar problemet globale.

“Në gjashtë ditët e fundit ka pasur 159 centimetra borë në Davos … një sasi kumulative të dëborës së freskët që vëzhgojmë vetëm në çdo 20 vjet,” tha Instituti për Studimin e borë dhe ortek, në një buletin botuar në mbrëmjen e hershme në faqen e saj të internetit.

Herën e parë në gati dy dekada, njoftoi pjesëmarrjen e presidentit amerikan, por një vizitë të Donald Trump tani pasigurt për shkak të bllokadës së pjesshme financiare të qeverisë federale, u njoftua dje nga Shtëpia e Bardhë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel vjen dhe do të mbajë një fjalim në Evropë të mërkurën. Pritet gjithashtu ardhja e presidentit francez dhe kryeministrit britanik Tereza Maj.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç gjithashtu do të marrë pjesë në një forum, i cili, siç tha kohët e fundit, është “një vend i mirë, sepse ju takoni me njëqind burrështetas, çfarë keni nevojë për një vit a dy në rrethana të tjera …”.

Vuçiç tha se kjo ishte një mundësi e mirë për të krijuar kontakte me udhëheqësit botërorë
Forumi Ekonomik Botëror (WEF)

Résultat de recherche d'images pour "davos wef"Aleksandar Vuçiq gjithashtu ka marrë pjesë në Forumin e Davosit për tre vitet e fundit ku ka pasur takime të shumta dhe bisedime me zyrtarë botërorë dhe përfaqësues të shumë kompanive botërore

Forumi tërhoqi përfaqësuesit më të shquar të industrisë financiare është një mundësi për udhëheqësit e botës që të krijojë komunikim me elitën financiare, dhe forum këtij viti do të jetë, siç ka thënë organizatorët, të zhvillohet në një atmosferë të pabarazisë në rritje dhe përpjekjet për të gjetur zgjidhje për të zvogëluar hendekun mes të pasurve dhe të varfërve.

 

Këshilltari kryesor financiar dhe ekonomik të presidentit kinez, Ljub ai, do të udhëheqë delegacionin kinez në Davos, dhe konfirmuar praninë e kryeministrit kanadez Justin Trudo dhe kreu i qeverisë izraelite e Benjamin Netanyahu. Kryeministri indian Narendra këtë vit do të jetë në mesin e folësve, kjo është hera e parë që një ministër indian kryesor është në Davos që nga viti 1997.

Fshati zviceran të Davos, ku WEF do të mbahet gjatë gjithë vitit duket si çdo fshat tjetër ski alpin, por para fillimit të një grup i liderëve politike dhe ekonomike kthehet në tvrđavu.Barikade policë të armatosur rëndë dhe rojet, pikat e kontrollit për të kontrolluar, kufizimet e fluturimeve ajrore , janë vetëm disa nga masat e pakujdesisë.

Është vlerësuar se kostoja totale e sigurimit të Davosit është rreth nëntë milionë franga (9.37 milion dollarë).

Brnabiç në Munih foli për dixhitalizimin dhe arsimin si përparësi të Serbisë

në prag të WEF Çdo vit, pothuajse tradicionalisht organizojnë protesta, dhe kështu me radhë 13 dhe 14 janar disa qindra protestues marshuan nëpër rrugët e Bernës, në shenjë proteste kundër vizitës së planifikuar të presidentit amerikan WEF.

Protestuesit mbanin shenja të tilla si “Eat The Rich”, “Lufta kundër Trump, Forumit Ekonomik Botëror dhe kapitalizmit.”

Nga WEF kohët e fundit paralajmëroi se ekonomia globale është në rrezik të një krize të re dhe se automatizimi dhe dixhitalizimi është e mundshme për të reduktuar punësimin dhe pagat e shumicës, ndërsa në të njëjtën kohë të rritur pasurinë e të pasurit, ka shkruar gazeta britanike “Guardian”.

 

Nëntë nga dhjetë ekspertë të anketuar kohët e fundit kanë shprehur shqetësim rreth përkeqësimit mundësitë politike dhe ekonomike ndërmjet fuqive botërore, sipas raportit WEF, hartuar në bazë të anketës e cila u ndoq nga rreth 1,000 ekspertë ndërkombëtarë dhe politikëbërësit.

SHPËRNDAJE