Kreshnik Qato fiton duelin me anglezin Carruthers. Kreshnik Qato ka fituar edhe një ndeshjen e zhvilluar në Londër përballë anglezit Carruthers.  Do  përkujtuar se nga 33 ndeshje, boksieri ynë I njohur shqiptar  ka humbur vetm 8 mece.

Kreshnik Qato fitoi bindshëm me  98-94 pikë në qëndrën sportive “York Hall” e njohur ndryshe si “shtëpia e boksit britanik”. Ndeshja u zhvillua me gjashtë raunde, dhe për ish-kampionin shqiptar të botës, shërbeu për t’u ngjitur në ranglistën botërore të boksit. Kundërshtari I tij anglez i tij kishte 24 ndeshje, 9 fitore, 9 humbje me 6 barazime tjera. Qato konkuron pa trmë si boksier profesionist që prej një decine në arën ndërkombëtare të  boksit Ifitoret e të cilit bashkë me flamurin tone kombëtar po ngriten lartë e mä lartë siq ishte kjo e fundit në Londër ku boksieri shqiptarë ka përshndetur nga zemra përkrahësit e diaaporës shqiptare në britani e më gjerë.

SHPËRNDAJE