Résultat de recherche d'images pour "fifa serbia kaliningrad"Preshevë, 30 qershor -Federata Botërore e Futbollit ndëshkoi Fedrates e Futrbollit serbe (FSS) dhe FF nga Russia sepse tifozët provokuan me kenge dhe banderola raciste dhe kercnuese. Ky eshte denimi i dyte i FIFA-s brenda nje jave kunder Serbisë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Do perkujtuar se nje ndeshjen mes Serbise dhe Rusise publiku ruios-serbe kenduan dhe kishin ngtiru banderola fyese, raciste dhe kerncuse me kenge (per Kosoven) e flamuj te “Serbisë së Madhe”  madje u pane me bluza  te figurave te krimineleve serbe Mladic, Miloshevic apo të Shesheshelit.

FIFA ka thënë se pankartat përfshinin edhe numrin 88, kod i përdorur nga neo-nazistët për përshëndjetjen “Heil Hitler”.

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka denoncuar sot Federatën e Futbollit të Serbisë dhe Shoqatën e Futbollit të Rusisë, sepse tifozët e këtyre dy vendeve në Kupën e Botës kanë nxjerrë në pah banderola fyerje dhe kercnuese

Rusia është gjobitur me 10,000 franga zvicerane me një “flamur diskriminues” gjatë ndeshjes me Uruguajin.

FIFA paralajmëroi gjithashtu federatën ruse dhe serbe, por edhe Brazilin, për incidentet që përfshijnë tifozët gjatë ndeshjes midis Serbisë dhe Brazilit.

SHPËRNDAJE