Résultat de recherche d'images pour "erdogan kosovo"“Ne bëjmë cka bëjme mes vete, kah Kosova mos mu sill, se me ta jem aleat hostorik, e njohim si shtet dhe këtu s’ka kthim mbrapa!”  i ka thëne ne sy presidenti Turk Edogan himolgut te tij serb, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve diplomatike

 

Erdogan: Me Serbine na lidh biznesi 

Marrëdhëniet midis Serbisë dhe Turqisë janë më të mirat në historinë moderne të Serbisë dhe në dhjetë vitet e fundit tregtia me këtë vend është rritur pothuajse nëntë herë, tha sot presidenti serb Aleksandar Vuçiç

“Në 10 vitet e fundit ne jemi gati nëntë herë rritur shkëmbimin e tregtisë, ne kemi punë shumë më të zajedickih dhe sa më shumë që 30 herë numrin e investimeve. Për popullin tonë sjell vende pune dhe një të ardhme më të mirë,” tha Vuçiç për RTS dhe shtoi se në dy vitet e fundit ne kemi më të madhe fluksi i investimeve turke.

Ai është mirënjohës, thotë Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili i ka kërkuar vazhdimisht investitorëve të investojnë në Serbi.

Vuçiq: Turqia nuk do të ndryshojë qëndrimin për Kosovën

Image associée“Si president i një kombi të vogël, ne kemi një reputacion të madh këtu. Ne kemi turistë e më shumë nga Turqia, ata janë aktualisht në vendin e parë, dhe ky numër është në rritje. Turqia po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ne si një destinacion për partner politik dhe ekonomik”, tha presidenti serb.

“Ne bëjmë cka bëjme mes vete, kah Kosova mos mu sill, se me ta jem aleat hostorik, e njohim si shtet dhe këtu s’ka kthim mbrapa!”  i ka thëne ne sy presidenti Turk Edogan himolgut te tij serb, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve diplomatike.

Vucic nuk mund t’ia nderroj mendjen erdoganit per Kosovën. Këte e tha edhe vet presidenti serb  Aleksandar Vucic i cili ishte në Ankara e parnoi kete se  duke thene se “nuk beson ndryshimin në qëdrimin e këtij vendi në aspektin e pavarësisë së Kosovës.”

“Turqia është një fuqi e madhe, njohu pavarësinë e Kosovës, është e pamundur për të ardhur për të ndryshuar këtë qëndrim”, ka thënë Vucic para tv Ankara.

SHPËRNDAJE