Bruksel, 29 dhjetor -Ylli i estrades kosovare kengetarja e njohur Fikrije Murati e cila ka dalur nga dyert e SHKA “Kastriotet” nga Ferizaj sot jeton dhe vepron ne Belgjikë gjithnje me profesion kengetaree cila deri tash ka regjistruar 5 kenge nje baladë,  nje potpuri, nje patriotike, nje per gurbet dhe nje ritmike, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.  
Ajo ketyre diteve eshte duke bere pergatitjet e fundit per nje koncerct te madh ne Zurich te Zvicres me rastin e nderrimit te motmoteve (31 dhjetor-1 janar 2020) ne Villa Miami te Glattburg.
Këngetarja Fikrie Murati me 31 dhjetor ju ftone te festojme se bashku Vitin e Ri ne  Glattburg (ZHU) te Zvicres
 “Para ca vitesh, isha ne Shoqerin Kulturore Artistike “Kastriotet” ne Ferizaj, ku isha kengetare dhe valltare. Bera nje pauze te shkurter, por pas obligimeve famljare ju jam rikthyer “zanatit” te vjeter dhe te pare keges, muzikes duke falenderuar familjen time, njokohesisht koleget e mi te cilet me mbeshtesin ne gjdo espekt, sikur Milaim Mezini, Mahmut Ferati, Shaqir Cervadiku.. Karrera ime rifilloi kur festuam 50-vjetorin e SHKA “Kastriotet” me rastin e rikthimit te saj ne skenë..” ka thenë kengetraja Fikrije Murati për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” 
Duke folur per hapat e apre ne skenden muzikore Fikrie Murati ne vazhdim pohon se “unë qysh  si e vogel e ka dashur muziken dhe kam nisur fillimisht të këndoj ne shkollë per diote fesat dhe dite kombëtare, dhe  aty pash qe kom talent pastaj rigjisrova SHKA “Kastriotet” te Ferizaj  ku me pas mbajtem koncerte. E zgodha ket profesion se e kam dashur me shpirt.”
“Deri tash kam kenduar ne koncerte te organizuar ne Namur, Liège, Bruxelle e gjetiu..si ne Gjermani ne Köln e shume qytet te Evropës. Ne Presheve nuk kom qene kurrë,  por ka deshire, si thoen mos vdeksha pa knduiar atej per vellewzrit dhe motrat tona end ene okupim. Me rastin e nderrimit te motmoteve me 31 dhjetor-1 janar 2020 dso jemi ne ne Villa Miami te Glattburg (ZHU) te Zvicres..” ka thëne ne fund kengetarja jone e njohur Fikrie Murati.
SHPËRNDAJE