“Shqiptarët në panik të madh: Edhe Trumpi, është  për ndarjen e Kosovës!”  (“ŠIPTARI U PANICI: Ako pobedi Donald Tramp, Amerika staje uz Srbiju!) eshte ke titulli i gazetës serbe ”Kurir” dhe “Inromier” të cilat kane intensifitkuar shkrimet reth këmbimit te territoreve mes Kosoves dhe Serbisë ne pag te 4 gushtit, kur pritet nje “vendim historik” mes Prishtines dhe Beogradit (Thacit dhe Vucicit) ne Bruksel, transemeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas këtyre gazetve serbe “Lobistët nga Uashingtoni, njoftojnë se Trumpi, shqyrton propozimin, që Presheva nga ana perëndimore e autostradës të zëvendësohet për veriun e Kosovës” (“Razmatra se predlog da se Preševo zapadno od autoputa zameni za sever Kosova”)

Lidhur me opsionin për ndarjen e Kosovës, qoftë edhe sipas modelit “Preshevën për veriun e Kosovës”, ka zgjuar reagimin e institucioneve të Kosovës. Kurse ata te Luginës së Preshevës, si nje opcionm te  pranueshëm, sepse ashtu keshut Kosva nuik po mund ta kotnrolloje Veriun e Kosvës, ku gjithecka eshte aty serbe nga valavitja e flamujve serbe deri tek, veturat me regjistrime serbe … e biznesi ne dinarë me droge e nafte?!

 

SHPËRNDAJE