UCPMBJNA

«Kur dialogu nuk funksionon, vetëm pushka mund t’i zgjidh problemet.” («When dialogue doesn’t work only arms can resolve the problems.”).  Serbia nuk njeh as dialog as konveta nderkombëtare, pervec pushkës ! ka pohuar Komandanti i UCPMB-së Shefket Hasani në intervistën dhënë agjencisë se lajmeve „Presheva Jonë“ të cilë deklarata më pastaj e transmetuan edhe permes  mediave  botërore.

 

 

 

Komandanti i UCPMB-së Hasani: Beogradi duhet të zgjedh me shqiptaret e Luginës së Preshevës: Dilaog ose luftë, aty s’jane tri ! Shqiptaret nuk duan me te jetoje keshtu, as në lufte as në paqe ?! 

DOBROSIN, 11 maj -Përmbyllja e konflikteve të armatosura dhe fillimi i proceseve politike për zgjidhjen e krizës në Luginën e Preshevës, të paraparë me marrëveshjen e Konçulit, të 21 majit 2001, nuk i përmbushi plotësisht kërkesat e drejtave të popullatës sonë në Luginën e  Preshevës. Gjatë kësaj periudhe 16-vjeçare si per ish-komandatet dhe luftaret e UCPMB-së ashtu edhe për populluten nuk eshte bere asgje ne Luginen e Presheves, perkundrazi situata ne rajon eshte perkqesuar dhe  nuk e dallon nga epoka e Miloshevicit, perkunder deklaratave të lidereve shqiptare qe ishin te “hypur” ne pushtet, duke  premtuar per dite me te mira,  por shqiptaret etnik vazdojne te mbeten popullata me e shtypur dhe me e diskrimininuar ne ne ekte pjese të Evropës,   ka shkruar agjencia  e lajemeve “Presheva Jonë”.

Lidhur me misionin e UCPMB-së dhe situaten ne Lugine nga marreveshja e Konculit e deri me sot  agjencia  elajemeve “Presheva jonë” ka zhvilluar nje bisedë me komamandin e UCPMB-së, Shefket Hasani nga Dorbosini i cili, njeherii ishte luftetari  i pari ne Kosovën Lindore qe ja drejtoi pushken shkaut, Serbisë pikërisht më 26 janar të dimrit 2000, me qellim te bashkimi te Lugines me Kosovën. “Beogradi duhet të zgjedh me Luginen ose dialog ose lufte e papranueshme eshte keshtu te jetohet as ne lufte as ne paqe ?! Kjo gjendje e status quos i konvenon vetem Boegradit dhe politkajve tanë ne pushtet. Me kete situate e cila eshte e papranueshme per popullaten, vetem Serbia fiton, sepse dite e sa vie Medvegja, Bujanoci e Presheva po zbrazet nga te rinjte, nga shiptaret per shkak ngulfatjes se lirsë, demolkarcisë dhe perspktivës..” ka thene ne fillim te bisedes ish-komandanti i UCPMb-së Shefket Hasani.

 

 

 

Mesazh nga komandanti te UCPMB-së  politikajve te vjeter dhe të rinj: Mblidhni  mendjen, mos abuzoni me voten e popullit. Realizoni vullentin e qytetarëve ne Lugine, te shprehur ne Referendumoin e 1-2 marsit 1992,  se shkojne shumë shpejte katër vjet !

 

komancucpcc11

“Ndonëse, kaluan 16 vjet nga lufta mes forcave te UCPMB-se dhe forcave armike te JNA-s , kujtimi për trimat e lirisë nuk harrohet kurrë, ngaqë Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Buajnoc, doli nga gjiri i popullit, ishte e popullit dhe veproi gjithnjë në interes të popullit të shqiptarëve të këtij rajoni.  Ndaj, 16 vite më parë, pikërisht më 26 janar të dimrit 2000, në Dobrosinin heroik, luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Luginës së Preshevës shkrepën pushkën e parë dhe dolën në skenë publikisht. Këto ngjarje sa të dhembshme e aq krenare për popullin tonë martir e ngritën në shkallë të lartë problemin e rajonit të Luginës së Preshevës, duke e sensibilizuar atë brenda dhe jashtë vendit…” thote fillimisht  komandanti dhe  ish-luftëtari, veterani i UCMPB-së Shefket Hasani (“poeti”)

 

 

Sipas komandant Hasanit “Ngarkimi i zonave kufitare me forca të shumta serbe, moslejimi i përdorimit të lirë të flamurit kombëtar, mos lejimi i teskteve shkollore, heqaj e ggjyaktes nga Presheva, vazhdimi i  ndjekjeve  te ish-pjesëtarëve të UÇPMB-së me dofar “poziva” informativ,  bashke me diskrminim sitetmatik dhe presione të tjera politike dhe ekonomike e vecanërisht në fund me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së në Sheshin e Dëshmorëve, në Preshevë.. nuk do t’na zmbrapsin nga rruga jonë e integrimeve kombëtare. ..”

 

Sot e  15 vjet pas marrëveshje së Konçulit te majit 2001

ucpmbmbccc

Përmbyllja e konflikteve të armatosura dhe fillimi i proceseve politike për zgjidhjen e krizës në Luginën e Preshevës, të paraparë me marrëveshjen e Konçulit, të 21 majit 2001, nuk i përmbushi plotësisht kërkesat e drejtave të popullatës sonë të Luginës së Preshevës. Gjatë kësaj periudhe 16-vjeçare qenë nënshkruar disa marrëveshje dhe qenë nxjerrë disa platforma e deklarata politike në favor të zgjidhjes së problemeve në këtë rajon, por ato mjerisht kanë hasur në vesh të shurdhër të Beogradit zyrtar dhe të ndërkombëtarëve që veprojnë në këto hapësira. “Mes viteve 200-2001  forcat e UCPMB-së kontrollin 70 deri ne 80 per qind te territoreve te Kosoves Lindore aktualish nen Serbi. Por me nderherje e faktorit politik gjerat ndryshuan ne terren dhe Lugina morri teposhtëzen dhe ja ku jemi sot. Dialogu, ne këte rast me Serbine kurr nuk mund t’i ndryshoje kufijte pervec pushkes. Kete e din jo vetem Tirana e Prishtina por edhe Brukseli e Uashingtoni. Jemi deshmitar nga lufta e fundit ne Kosove apo “Jugosllavi”. Prandaj situata e sotme ne Luginen e Preshevës eshte e papranueshme  dhe ështe tradhti kobëtare nga liderët e Preshevës te cilet po ecin mbi gakun e deshmoreve tanë, te cilet  bënë presion mbi komandantet  dhe ushtaret e UCPMB-së dhe ja sot mbetem nen Serbi as ne lufta e as ne paqë..” ka thenë ish-komanditi i UCPMB-së Shefket Hasani, te cilat deklarata ai ju kishte thene edhe CNN, Roters, DPA, AFP etj.

 

 

Komandant Hasani: Serbia nuk njeh as dialog as konveta nderkombëatre, pervec pushkës !

ucpmbmbb“Mes viteve 200-2001  forcat e UCPMB-së kontrollin 70 deri ne 80 per qind te territoreve te Kosoves Lindore aktualish nen Serbi. Por me nderherje e faktorit politik gjerat ndryshuan ne terren dhe Lugina morri teposhtëzen dhe ja ku jemi sot. Dialogu, ne këte rast me Serbine kurr nuk mund t’i ndryshoje kufijte pervec pushkes. Kete e din jo vetem Tirana e Prishtina por edhe Brukseli e Uashingtoni. Jemi deshmitar nga lufta e fundit ne Kosove apo “Jugosllavi”. Prandaj situata e sotme ne Luginen e Preshevës eshte e papranueshme  dhe ështe tradhti kobëtare nga liderët e Preshevës te cilet po ecin mbi gakun e deshmoreve tanë, te cilet  bënë presion mbi komandantet  dhe ushtaret e UCPMB-së dhe ja sot mbetem nen Serbi as ne lufta e as ne paqë..” ka thenë ish-komanditi i UCPMB-së Shekfket Hasani, te cilat deklarata ai ju kishte thene edhe CNN, Roters, DPA, AFP etj.

 

 

Sipas ish-komandantit te UCPMB-së “Ne diten kur u lanë armët, atë dite u la Kosova Lindore nën “Serbin e Madhe” , pra atë dite ju dorëzuan edhe tropjet shqiptare  serbeve! Historikisht jemi deshmitar se kufijte nuk ndryshohen me dialog, aq me teper ne ballkanin e mbushur me shovenizem e racizem. Perkunder kartës se OKB-së apo Helsinkit apo konventve te tjerave ndekrombëtare  qe ju garantojn vetvendosje popujve autokton. Por Serbia nuk njeh OKB as konventë pervec pushkës!”

 

 

Presheva nuk do te ndalet per realizmin e qellimeve kombëtare, perkunder matrapazeve tane poiltik qe po i ngre për hunde ky biri i shkinës Vucici   

 

proettdtss

Në përfundim të luftës në Kosovë, dy pikat më të nxehta që shqetësuan NATO-n atëherë ishte dhe janë Mitrovica dhe Presheva. Në rajonin  e Preshevës ish-luftëtarë të UÇK-së po bashkohen me Ushtrinë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjes të krijuar rishtazi, të njohur me shkurtimin e saj si UÇPMB. Pas krisjes së pushkës së parë në Kosovën Lindore dhe pas vrasje së vëllezërve Saqipi, në janar të vitit 2000 dolën publikisht forcat e UCPMB-së, ku bashkë me patriotin Ridvan Qazimin alias komandant “Lleshin”, i vrarë në rrethana ende të panjohura, pasatj komandtin Shefket Musliuin , ish-drejtorin politik të UCPMB-së Jonuz Musliun dhe të bashkuar avancuan lirinë dhe proceset demokratike në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Nga e cila luftë, kacafytje kishte të vrarë nga dy palët, për ne dihet publikisht se në anët tona ishin 27 heronj, dëshmorë, kurse nga pala serbe kishte disa herë më shumë, por ata si zakonisht kur nuk dalin me informacione, sepse në ushtrinë e tyre, sidomos në vijën e parë kishte ose serbë ose mercenarë rusë apo sllavë ortodoksë të tjerë. Mos te harrojme se ne vitin 2001 ushtira jone UCPMB numeronte mbi dy mije ushtare dhe kontrollonte me shume se 70 per qind te territoreve te kupuara nga Serbia. “, thote ne vazhdim komandanti i i UCPMB-së Shefket Hasani i zhgenjyer me poliktikne  e deshtuar  te liderve te Preshevës duke kujuar ditet e luftes për liri dhe demokraci.

 

Sipas vetaranit  Shekfket Hasani dhe bashkeluftëtarëve te tij “Ushtaret  e UCPMB  disa te gjalle e disa qe rane heroikisht, nuk luftuan as nuk derdhen gjak që sot të jetohet nen Serbim . as në luftë e as në paqe. Ushtaret e  UCPMB-së  nuk luftuan që qentë e Shumadisë të na i hanë fëmijët tanë, nuk u luftuan ish-luftëtarët e komandantet e UCPMB-së te cilët sot sillen rrugeve te papune dhe janë bërë për “vitra” dhe  kërojnë lëmoshë  dhe familjet  e dëshmorëve të shikojnë kah kapingjiku se kur po hapet e kush po sjellë dicka me kulisë, naj thesë me miell apo dy litra vajë pe rmsh mos te flasim, Barjamëm-bajram..

ucmbmb

SHPËRNDAJE