Résultat de recherche d'images pour "duda balje"Deputetja e Paralemtnit te Kosovës ështe deputetja e 56 qe agjeron Ramzanin

 

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Dude Balje, vazhdon të mbetet njëra ndër gratë deputete më të bukura cka jo rastesisht koleget e saj shpesh e quajne princese. Tani që ka filluar muaji i madherueshem Ramazanit, Duda ka uruar per ket muaj te madherushëm dhe shfaqet e mbuluar me shami si një besimtare e devotshme. Duba Balje permes agjencise se lajmeve “Presheva jonë” ka uruar Ramazanin qytetareve te Kosoves dhe Presheves. Eshte kjo deputetja e 56 qe agjeron Ramzanin.

Deputetaja Dude Balja: Lideret kosovar me këmbimin e territoreve po bëjnë fushatë!

Duda Balje, Deputetja e Kuvendit të Kosovës ne bisede me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit Boshnjak, Duda Balje, në një intervistë ekskluzive për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”  ka thënë se “Kosova pas dhjete vitesh pamvaresie eshte ne rruge te mbare te integrimeve. Dihet kemi edhe halle e probleme, por nuk duhet harruar se ne jemi nje shtet i ri dhe ne tranzicion. Por, pas demarkacionit kufitar me Malin e Zi, proceset jane pershpejtuar dhe “Kosova po ecen ne rruge te sigurt drejt familje se madhe evropiane, BE-së.”

Sipas depuetetes Balje “Ky vit eshte i Kosovës kur priten te ndodhin shume procese: Njohja e Kosoves nga Serbia, anetaresimi ne Interpol, UNESCO, Liberilizimi i vizave etj..”

L’image contient peut-être : 1 personne, sourit, selfie et gros planE pyetur rreth stagnimit te dialgut muajve te fundit mes Kosoves dhe Serbisë depuetatj Balje e pranon se  “dialogu muajve vertee te fundit eshte duke qaluar, dihet me fajin e dy Boegradi e cila edhe pse jane akorduar me Prishtinen ne Bruksel te realizojne marrëveshjet e nenshkruara. Dhe ky anshkalimim i ketyre marrëveshje ka bere qe shpeshhere procesi i dialogut te ngec dhe pastaj te jem ne thumb te kritikave te OKB-se apo komunitetit nderkombërtar ”.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje,  ne vazhdim ka rikujtuar se ska alternative tjeter pos vazhdimit te diolagut mes shtetit tone me Serbinë per normalizmin e maredhenive qe jane ne favoret te paqes dhe stabilitetit ne rajon.

Sipas Duda Balje “Me integrimin e serbeve dhe pakicave tjera ne instucionet tona, avancimit te dialogut me Serbinë deri tek njohja e vendit tone nga Beogradi, mendoj se kjo do te ndodhe se shpejti. Une e them se ky vit eshte i bereqetshem dhe i Kosoves, sepse priten sivjet shume gjera pzitive te dnodhin ne vendin tone, njoja nga Serbia, hyja ne Interpol dhe UNESCO, ku do te hapte edhe rruget drejt anetaresimit te Kosoves ne OKB-së dhe BE-së.”

Duda Balje: Ju deshiroj shqiptareve te Presheves të drejta, jo si të boshnjakëve, por si të serbëve në Kosovë!

Se a eshte per kembimin e  territoreve mes Kosoves dhe Serbisë deputetja kosovare Dude Balja pohon “keto ide per kembimin e territoreve qe po fliten se fundit ne Beograd dhe Prishtine jane vetem deshira apo fushata te politikave ditore. Duhet po ashut pranuar se serbet e veriut kane deshire te shkojne me Serise e ju ne Luginen e Presheves me Kosoven. Por mendoj se komuniteit ndekrombëtar nuk e lejon nje gje te tille, qe duket te jete nje loje e rrezikshme. Mendoj se komuiteti ndekrombetar ka aersyet e veta qe t’mso prekt integrite terriotial i republike sse Kosovës, cka ehd eune pajtohem. Por,  para se te flasim per keto teme te nxehta ne në Kosove kemi ende shume gjera tjera me me interes per t’i bere.

Se sa eshte e kenaqur me te drejtat e pakicave ne këte rast te boshnjakëve ne Kosovë deputetja Dude Balje shprehet e kënaqur por jo edhe aq, sidomos rreth komuinitetit boshnjak, cka sipas saj “Kosova mund te beje edhe me shume per ta, edhe pse vendi yne duhet te sherbej si shembull për Serbine per avancimin  e te drejtave te minoriteteve ne vedin tonë..”

L’image contient peut-être : 1 personne, debout, assis, écran et intérieur“Sa i perket minoriteteve, mendoj se serbet ne Veri dhe ne Kosovë jane shume te priveligjuar dhe hane me dy luge bile dhe me tri, nese u fusim nderkombetaret, meqe marrin rroga nga Kosova dhe Serbia sidomos ne Veri.  Duhet pranuar nje realitet se Kosova aktualisht nuk ka aq prani apo influence ne Veri Kosovës aq sa ka per shembull Serbia eshte e pranishme apo ka influence ne Luginen e Preshevës. E them kete sepse sot ne veri valojne flamujt andej e kendej, punohet me dinare, vetura pa tabela e me tabela te Serbise, mbishkrime e emra te rrugeve ne serbisht e cirilic, kurse ne Presheve nuk eshtze kjo gejndje, atje ska flamuj shqiptar, shkollat dhe gjuha shqipe e diskrimunuar, kurse ne Kosove gjuha serbe eshte gjuhe zyrtare. Pse per shembuill Serbia nuk e ben edhe gjuhen shqipe zyrtare per te deshmuar se eshte shtet demokatik dhe tolerant karshi minoriteve nese pretendon te hyne neser ne BE?.. Prandaj pe rfund une ju deshiroj juve shqiptareve te Presheves te drejta, jo si te boshnjakëve, por si të serbëve në Kosovë, nese vertete dikush flet per reciprocitet..”

SHPËRNDAJE