Mr.Flakron Shala ne qender te Prages ne bisede me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”

 

Pragë, 2 shtator  -Ne prag te vitit akademik nje ekip i gazetareve nga agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”  vizitoi Universitetin e Pragës ku takoi studente te veyeshme si dhe biznesmenë te suksesshëm si Bashkim Qazimi nga Kumanova (me origjine nga Miratoca e Kosoves Lindore) i cili kishte rrespekt si nga diaspora shqiptare ashtu edhe nga vedoret si dhe autoritetet ceke deri ne qeverine saj i cili nuk kishte lene dere pa qele në favor te ceshtjes sonë kombëtare.

Mr. Flakron Shala eshte nje student kapacitet, fenomen ne Universitetin e Pragës, Flakroni s’ka me shume 23 vjet eshte djal i deputetit te Nisma-s, Haxhi Shala.

 

Flakroni, djali i deputeti Haxhi Shala, nje student ambicioz me note 10-she shebull akadmiku ne Universitetin e Prages

  • Fillimisht z. Shala na thuani per fillim, cfare don te thote te jesh  studente ne Prage te Chekise. Cka studioni, Si ju lindi ideja te studioni ketu?

Flakron Shala: Së pari, falemnderit që më dhatë rastin të bëj një intervistë me një nga gazetar nderkombëtar qe vepron jashtë Kosovës, ne organizata boterore ne Gjenevë. Unë erdha në Republikën Cheke në gusht 2014, një i ri që sapo mbush 18 vjeç. Fillimisht nisa studimet në Universitetin Anglo-Amerikan dhe arrita diplomën bachelor në Administrim Biznesi, pas kësaj unë shkova për të studiuar në Universitetin Chapman dhe arrita gradën Master në Biznes administrata. Duke parë nevojën për më shumë njerëz me arsim të lartë në vendin tim, thjesht regjistrova programin e Doktoratës në Ekonomi në një nga universitetet më të mira në Pragë – Universiteti i Ekonomisë-VŠE. Ideja për të ardhur në Republikën Cheke për ta studiuar atë erdhi në shkollë të mesme kur erdhën universitete të ndryshme dhe prezantuan programin dhe mjedisin e tyre. Më pëlqeu universiteti në Republikën Cheke sepse ai kishte një program vërtet të mirë dhe standardi i jetesës nuk ishte aq i kushtueshëm sa në vendet e tjera dhe Praga u konsiderua një nga qytetet më të bukura në Evropë. Jeta tani këtu është e përsosur sepse kam mësuar shumë gjëra që me siguri nuk do t’i mësojnë kurrë në Kosovë. Ishte e vështirë në fillim sepse njerëzit këtu ishin nacionalist dhe nuk flisnin anglisht. Për më tepër, në fillim qyteti dukej i vjetër dhe thashe ne vete qfar i bëra vetes qe erdha këtu. Pastaj ndërsa zbulova qytetin, u ndjeva i dashuruar me këtë qytet dhe takova shumë njerëz që me ndihmuan vërtet në këtë qytet. Falënderime të veçanta u shkoj miqve të mi Bashkim Qazimi dhe Anton Rrustemi, te cilat perodsnalitet do t’i quaj amabsdore te kombit tone ne kete vend.  Ata, jo vetëm mua, por cdo personi qe flet shqip në Republikën Czecheke i kane ndihmuar.

  • Mësuam nga prefesore tu ne Universitetin e Prages se keni regjistruar doktoraturen. Cilat jane synimet, ambiciet e juaja. Te punoni ketu apo ne vendlindje?

Flakron Shala: Po, pas perfundimit te Masterit, kam regjistruar doktoraturen ne Universitetin e Ekonomisë ne Pragë (VŠE) drejtimi ne Ekonomisë. Synimet e mija jan perfundimi i sukseshumë i doktorratures. Pas perfundimit te diktaratures natryisht se do te rikthem ne Kosoven time  per te kontribuar vendlindjes ne sferen e ekonomisë dhe arsimit. Për gjitha keto suksese ne studime padyshim jame mirnjohes per prinderii e mi, babait tim qe me ka mbeshtetur dhe me ka ndejur vathdimisht afër..

  • Mendoni te merreni me politike, vazhdoni rrugen e babait, Haxhiut,  deputet tone, apo te shkoni me larte?

Flakron Shala: Un nuk mendoj qe do te involvohem ne politike direkt ne ndonje subjekt politik. Por do te mundohem te kontriboj per shtetin tim nga ana profesionale duke e ndimuar dhe vacncuar procesedet ekoniomike dhe zhvillmore

  • Kemi informacione se ketu ne Prag, pra Cheki ka disa mije shqiptare. Cfare eshte imazhi i tyre?

Flakron Shala: Un nuk mund te flas per krejt shqiptartë ne Prague pasi nuk me ka ra te rri me te gjithe, por ata qe i kam takuar deri tash kam mesuar se ka studnete dhe  burra te  mire qe ndihmohjne n jeri tjetrin, me nje fjale q embahen mes veti. Ne ketu mungiohemi ne maksimum te vazhdojme traditen shqiptare dihet duke festuar ditet tona kombetare dhe climrit e dy shteteve tona. Por imazhi i shqiptarve vitem te fundit eshte duke e permisuar permes ambasadoreve tane jasht vendit, ne kete rast edhe nga Rita Ora, Dua Lipa dhe shum tjera sepse gjate vitev t’90 Shqiptaret kan bere shum probleme po tashti imazhi shqiptarve eshte duke u permisuar gradualisht me ertma te rinje, yje keta te muzikes, sportit dhe futbillit boteror ne aren nderkombëtare.L’image contient peut-être : 2 personnes, personnes sur scène et texte

 

SHPËRNDAJE