Shqiptart e “menqur” kishin kujtue se Erdoganin duhet me sha edhe ai me investue tek ta (?!) heee.. budallakia s’ka skej bre…

 

Padyshim, dihet roli i Erdoganit dhe Turqise ne Kosove dhe nder shqiparët, sikur qe dihet edhe roli i dyshimt i disa portaleve kosovare qe kritikojne apo mbjellin vazhdimisht urrejtje mes shqiptareve dhe turqve ?! Pra, dihet roli kontributi i Turqisë, i presidentit Erdogan ne Kosove dhe tek shqiptaret ne pergjithësi ne ballkan, qe disa shiptare nuk e kane kuptuar apo jane te paguar te mos e kuptojne se Turqia, nje aleate e Amerikës dhe partnere e NATO-s bashke me Shqiperinë eshte bere faktore paqeje dhe stabiliteti ne ballkan dhe si “gardian” e shqiptareve nga sllavët cka eshte deshmuar disa here miqësia shqiptaro-turke. Kete e kane konfirmuar edhe vete treshja e Rama-Errdogan-Thaci ne Tiranë, Prishtina dhe Ankara due e konfrmuar ngas goja e tyre se jemi vëllezer. Erdogan bash me qene mik i vertete i Serbisë sigurisht nuk do te ishte rrethuar, ruhej ne Beograd me 60 truproje (bodiguard turq) trupin e te cilit e kishin blinduar, kurse ne Tirane e Prishtine ai kishte apo s’kishte 6 truproje?!,  ka shkruar sot agjencia e lajmeve “Presheva jonë” ne komentin e saj redaksional.

Erdogan, Beogradit: Kujdes me shqiptaret, nëse Serbia kercenon, prek Kosovën, ka prekur Turqinë..

Résultat de recherche d'images pour "erdogan shqiptaret presheva"

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan’ın duke se eshte me gjak shqiptari. Për kete flasin jo vetem  deklartat e tij pro shqiptare dhe për Kosoven sa here kerkohej nga Serbia por sot ai edhe vete ne njëfare menyre e ka pranuar lidhjet e ngushta me shqiptaret i cili nuk e ka deklarur  sot bash rastesisht gjatë një takimi me presidentin shqiptar Bujar Nishanin se  “Jam rritur në duart e një nëne shqiptare”. Ky lajm u dha nga gazeta e Ankaras “Haberturk” dhe medita tjera turke por pa precizuar lidhjet e tj familjare me shiptaret.

Gjurmeve të këtij lajmi agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka mesuar se gjyshja e presidentit te Turqise është shqiptare. Ninullat  e para ne djep ju jane kënduar Erdoganit ne gjuhen shqipe.

Se ka  gjak shqiptari Erdogan nuk eshte qudi edhe aq nese kemi parasysh se drejtuesit e shtetim te Turqise thuajse gjysma e tyre kane qene shqiptare nga Qemajl  Atatarku deri tek presidenti i fundit Kenan Evren (nga Presheva). Sikur t’mos ishin keto lidhje me shqiptaret sigurisht Turqia si nje vend mik dhe aleate e ngusht e Amerikes dhe e NATO-s nuk do te ndihmonte Shqiperine ushtarakisht e as UCK-në deri ne clirimin e  Kosovës.

Mjafton reagimet e Beogradit ndaj deklaratave te presidentit Erdogan kur foli për Kosoven duke thëne se “Kujdes me shqiptaret. Nëse Serbia kërcnon, prek Kosovën, ka prekur Turqinë..”. Vec kesaj, me iniciativen e Erdogan në Sivas të Turqisë eshte ngritur  lapidari për komandantin legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, që njihet sot si Parku i Miqësisë Kosovë-Turqi, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Erdogan: Jemi vëllezer me shqiptaret, nuk e kemi ndermend t ju përkulemi sllavëve as t’ju behemi servile Evropës.

Résultat de recherche d'images pour "erdogan shqiptaret"Por koheve te fundit, sidomos pas vizitave te fundit te Erdogan ne Prishrtine dhe Tiranë, eshte zhvilluar nje fushate dhe propagande e egër nga disa prtaleve kosovare te paguar nga qarqe te dyshimta kunder Turqise, pikerisht kunder Erdoganit, cka duke se ne njefare mnyre e zbrapsen mikun e shqiptareve i cili gjendej vazhdimisht  prane tyre, ne koherat me te veshitira. Dhe kjo propagande ja arriten ne nejfare emnyre qe mikun me te forte ne ballkan Turqine t’ja dotezoje  Boegradit apo t ‘ja merr Serbia me diplomaci, cka deshmoi edhe vizita e fundit e Erdoganit ne Beograd i cili u prit si nje sulltan i cili premtoi ndihmesa dhe investime, duke nenshkruar 12 marrëveshje ne Serbi.   Mund te thuhet se sikur shqiptaret te kishin ditur te silleshin pak me mire me Ankaren, Erdoganin keto marrveshje ndoshta do te kishin mundur te realizoheshin ne Prishtine e jo bash ne Serbi. Me këte mund te thuhet se shqiptaret me gojen e tyre e larguan mikun e tyre, dhe tash merre me mend, po e vajtojne pse Turqia po investon ne Beograd?! Ku ke pa e ku ndie, qe dikend me e fye e me e shae dhe te vijn e ne konak apo te investojne?! Njeriu shkon mysfire apo e ndihmon ate qe e don, tek ai ku ka rrespket..Shqiptart e “menqur” kishin kujtue se Erdogani duhet me sha edhe ai me investue tek ta (?!) heee.. budallakia s’ka skej bre… Ndryshe Kosova nuk do te kishte ngecure integrimeve dhe nuk do te kishte mbetur vendi me i pa pazhvilluar dhe i kriminalizuar (korrupcion dhe prostitucion) ne Evropë duke i fyer e injoruar vendet mike dhe Aleate te Amerikes dhe NATO-s, pra Turqine.

 Qudi, disa portale kosovare te paguara nga qarqe te dyshimta duan me zor me na “leqit” me Turqine e me zor me e desht Serbinë?! 

Ne fund te fundit Erdogan s ka nevoje per shqiptaret, po shqiptaret per te. Qe duket se Serbia dhelprake me heret e kuptoi kete, cka edhe ja arriti me sukses ta pervetesoje Ankaren, Erdoganin kah veti pak me diplomaci, pak me ndihmen e shqiptareve, ne këte rast propagandet e disa portaleve te pagurar sidomos ato kosovare te njohura tashme islamofobe te cilat po vazhdojne të hedhin gure e vnere mbi Erdoganin duke mbjellur urrejtje kunder Turqise dhe duke i dhene hapsire me shume Serbisë, dialogut me nje shtet qe dje masakroi dha dhunoi mbi 20 mije nena dhe motra te tyre?!  Qudi, disa portale kosovare te paguara nga qarqe te dyshimta duan me zor me na “leqit” me Turqine e me zor me e desht Serbinë?!

Fund te fundit Turqia dhe Erdogan nuk merzitet aq forte per ketë propagande te disa shqiptareve (fatmerisht jane pak)  apo portaleve ne Kosovë, sepse ndoshta edhe dyfishe te kesaj kategorie te njerezve ka edhe ne Turqi, por Ankaraja dhe presidenti turk nuk do te ndalet, do te vazhdoje me rolin dhe kontributin e tij ta qoj perpara vendin e tij si dhe t’i kontrbuoj shqiptareve ne ballkan sikur deri me tani,  pamavaresisht nga llafazenet apo servilët e evropës te cilet me keto urrejtje me shume po demtoje veteveten dhe Evropen se sa Turqine. Pse thonë, mos u befsah sherr i vetevtes…Image associée

SHPËRNDAJE