Diplomatët: Sonte mbrëmë takimi i Këshillit të Sigurimit të OKB -së për Korenë e Veriut

Këshilli i Sigurimit i OKB -së do të mbajë një takim urgjent sonte vonë mbi zhvillimet e fundit në Gadishullin Korean, ku Koreja e Veriut gjuajti raketa balistike, thanë burimet diplomatike.

Takimi u kërkua nga Franca dhe Estonia, thanë të njëjtat burime, duke shtuar se do të ishte një takim joformal me dyer të mbyllura. Koreja e Veriut lëshoi ​​sot raketa balistike në det, dy ditë pasi media lokale raportoi se Pheniani po testonte raketa të reja lundrimi me rreze të gjatë veprimi.

Sipas disa rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB -së, Phenianit i është ndaluar të vazhdojë programet e tij të armëve bërthamore dhe balistike.

Përveç sanksioneve ndërkombëtare, Koreja e Veriut ka zhvilluar me shpejtësi aftësitë e saj ushtarake nën Kim Jong Un vitet e fundit. Vendi kreu disa teste bërthamore dhe testoi raketa balistike të afta për të arritur në Shtetet e Bashkuara.

SHPËRNDAJE