Berne, 6 janar  -Bora e madhe, stuhia dhe ngrica te medha ka prekur edhe Zvicren duke shkaktuar aksidente të shumta bashke me to edhe vitkimat e para.  Kesaj te premte në mëngjes ne Zvicren gjermanofone, në autostradën A3, ka ndodhur nje aksident zingjiror ku  u përplasën mes veti mbi 50 vetura. Sipas polcise nga yk aksident u shkaktuar dhjetra te lenduar e deme materale, duke bëre pershesh veturat (shiko foton me lartë) njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Dimër është këtu dhe akulli shumë. Midis te mërkurwa dhe të enjten tashmë, aksidentet  jane të shumta. Tre të rinj nga 19 deri në 21 vjec,  jane vitkime e keytzre aksaindteve ne  Aargau.

Kaosi vazhdoi të premten në mëngjes. Në autostradës A3, një përplasje e madhe që përfshin 50 makina ka ndodhur në kulmin e Reichenburg (GL) në oret epara te mëngjesit. Policia tha se 16 persona u plagosën, dy rëndë. Të dy rrugët drejt Chur (GR) janë të mbyllura. Policia ka nftuar per devijime, po kërkon nga  shoferët kujdesi dhe të përdorin ure alternative ose për tju  shmangur zonave të rrezkishme, meqe rrugët kantonale janë të ngarkuar rëndë për shkak të aksidentit.

SHPËRNDAJE