Rikthehen protestat masive në Rumani kundër korrupsionit. Dhjetëra mijëra rumunë, kryesisht emigrantë, organizuan një demonstratë të premten në Bukuresh, nga ku i kërkuan qeverisë së majtë të japë dorëheqjen dhe të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme.

Vaji burrave ne  n’Kosovë kënga…

Derisa diaspora Rumune qe 48 ore ne kembe per nej shtet juridik, ka shndrrtuar vendin ne protesta masive kundër korrupsionit ne Rumani, diaspora kosovare “tallava folklor”, dul Lulija te bunari o hej, ka “luftu” kryetari hej hej, shkruna agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Dhjetëra mijëra rumunë, kryesisht emigrantë, organizuan një demonstratë të premten në Bukuresh, nga ku i kërkuan qeverisë së majtë të japë dorëheqjen dhe të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme. Emigrantët rumunë udhëtuan nga vende të ndryshme.

Emigrantët rumunë udhëtuan nga vende të ndryshme të Europës për t’iu bashkuar protestës. 440 protestues kanë mbetur të lënduar nga përplasja me policinë në sheshin qendror të Bukureshtit.

SHPËRNDAJE