Gjatë sesionit,  Kryetarja e LSI-së zhvilloi një takim me liderin e grupimit Republikan në Kongresin Amerikan Kevin McCarthy

Kryetari i PVD-së, Shaip Kamberi dhe nënkryetarja e PVD-së, Ardita Sinan si dhe kryetari i PDSH-së, Ragmi Mustafa po qendrojne për nje vizitë disa diteshe në SHBA.

 

Gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas delagconit,  pritet të zhvillohen takime të rëndësishme me përfaqësues të Departamentit të Shtetit, Shtëpisë së Bardhë dhe Këshillit Kombëtarë të Sigurisë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Delegacioni nga Lugina e Preshevës do të takojë edhe përfaqësuesit e Komisioneve për të Drejtat e njeriut, Komitetit të Helsinkit në Kongresin Amerikan dhe me ish Kongresistë e Senatorë Amerikan.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ndodhet ne Washington në një vizitë pune. Në njoftimin për shtyp, LSI thotë se Kryemadhi ishte e ftuar në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”.

Në ditën e dytë të mbledhjes vjetore dhe ditën e parë të vizitës,  Kryemadhi mori pjesë në raportimin në sallën e Kongresit ku të pranishëm kanë qenë Kongresmenë, Senatorë dhe ish anëtarë te Kongresit Amerikan,  me të cilët Kryetarja e LSI shkëmbeu opinionet mbi situatën në Shqipëri dhe në rajon.

Në këtë aktivitet te organizuar nga Shoqata e kongredsitve amerikan ( në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”) po merrnin pjesë dhe perfaqësues nga Presheva, kane shkruar mediat e Tiranës.

Ndryshe lideret ngas Presheva nga Amerika kane postuar ne fb e yxtre em shume foto se sa fjlaë duke treguar se jane ne “vendin e ngjarjes”

Gjatë vizitës në Washington DC, te Shaip Kmabewrit , kryetar gjenral i  PVD-së ne Lugine,  bashkë me nënkryetaren e PVD-së Ardita Sinani dhe kryetarin e PDSH-së, Ragmi Mustafa, aktiovite e ytre kane nisur me takimet me përfësues të Ligës shqiptaro-amerikane, në Kongresin e SHBA-së takuam kongresmenë nga radhët e Demokratëve dhe Republikanëve me ç’rast u takuan edhe me liderin e Rebublikanëve, Kongresistin Kevin Mec Carty.
Ditët në vijim në pritje të takimeve të ndryshme që do të kemi në Shtëpinë e përfaqësuesve të SHBA.L’image contient peut-être : 4 personnes, personnes souriantes, personnes debout et intérieur

L’image contient peut-être : 9 personnes, personnes souriantes, intérieur

SHPËRNDAJE