“Presidenit i Kosoves Hashim Thaci do te vizitoj Preshven javen e ardhshme” eshte ky lajmi bototuar nga agjemncia e lajmeve “Presheva jone” duke ju refertuar nje burimi nga kabineti i presidencës. Ky lajm, vizita e Thacit në Kosovë eshte  mirëpritur ne Luginen e Preshevës  made ështe cilësuar nje akt patriotik dhe hiistorik nese nje gje do te ndodhte.

Reagim e per vizitën Thacit ne Preshevë / Beogradi: Pse lideret e Presheves e ftojne Thacin ne Presheve kur e di se ai s’guxon me hy ne Serbi?!

Lajmi duket se ka bere merak me shume mediat dhe personaalitet serbe se sa ato kosovare. Lidhur me viziten ne fjalë pas kryeminsitres serbe ka reaguar edhe shefit te diploamcise serbe Ivica Dacici. Ai ka phuar se ” qeveria serbe nuk ka marrë ndonjë njoftim të vizitës mundshëm të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, Preshevë, dhe se ai duhet së pari t’i drejtohet Qeverisë së Serbisë”

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur rreth vizitës së mundshme të presidentit Hashim Thaçi në Luginën e Preshevës. Daçiq këtë e ka quajtur lajm të rrejshëm.

“Thaçi me siguri nuk do ta vizitojë Preshevën, ky është lajm i rrejshëm”, ka thënë shefi i diplomacisë serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Sipas tij, ky lajm është përhapur për të larguar vëmendjen nga vizita e “suksesshme” e Aleksandër Vuçiqit në Kosovë.

“Është një lajm i rrejshëm që u publikua për ta larguar vëmendjen nga vizita e suksesshme e Vuçiqit në Kosovë”, ka thënë sot Daçiq për TV Pink. Nga Boegradi pyetet pse lideret e Presheves e ftojne Thacin ne Presheve kur e di se ai s’guxon me hy ne Serbi?!

SHPËRNDAJE