Preshevë, 10 shkrut  -Ministri i jashtëm serb Ivica Dacic ka thënë se deklaratat “për formimin e Ushtrisë së Kosovës jane nje faktor i ri i jostabilitetit dhe ka shtuar se autoritetet në Kosovë nuk mund të bëjë një vendim të tillë në Kuvend, pa votën e deputetëve të Listës Serbe” (“Dačić: Bez glasova Srpske liste nema osnivanja Vojske Kosova”)

Dacic nnjkohesisht sot ne Beograd ka  pershëndetur vendimin e gjykates franceze per moslirimin e ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj.

Keto deklarta shefi i diplomacise serbe i dha sot ne RTS duke shtuar se “Ne do të bëjmë të gjitha mjetet e saj politike për të luftuar kundër tij”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ai tha se nuk beson se formimi i një ushtrie të Kosovës të jetë temë e dialogut në Bruksel, sepse atje, shtoi ai, i nxitur nga “tema të vetëm që korrespondojnë Kosovën”.

Daçiç tha se “në bazë të Rezolutës 1244 në Kosovë dhe Metohi nuk duhet të jetë forca e tjera të armatosura përveç forcave të OKB-së dhe KFOR-it, duke shtuar se deputetët Lista serbe nuk do të mbështesë propozimin për krijimin e ushtrisë së Kosovës.”

“Nëse deputetët Lista serbë votojnë në interes të popullit serb që jetojnë në Kosovë dhe Metohi, dhe unë jam i sigurt se kjo do të jetë rasti, atëherë deputetët e Serbisë nuk do të mbështesë formimin e Ushtrisë së Kosovës”, ka shtuar Dacic.

Duke folur për vendimin e deponisë për ekstradimin e ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramush Haradnaja Serbisë, Daçiq ka thënë se në këtë rast deshton një përpjekje për të liruar kriminelët e luftës politike.

Ai tha se BE dëshiron të tregojë se krimet kundër serbëve pa u ndëshkuar, por siç tha ai, Haradinaj është një kriminel lufte, dhe askush nuk mund t’im shpetoj

SHPËRNDAJE