“Ska problem, ne do ta njohim Kosovën dhe do t’ia japim Preshevën, Medvegjës dhe Bujanoc Kosoves shelnja ben rrush..” ka thëne sot shefi i dilomacise serb Ivica Dacic, duke komentuar refrenin e presidentit kosovar Hashim Thacit se “do ta marrr Luginen e  Presheves” (pas okupimit te Veriut nga Serbia, shen i redaks.) raporton Tanjug, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha sot se “Serbia do te pengoj me aleatet e saj anterasimine  Kosve sne OKB dhe kurrë nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës nuk i ka lejuar aneksimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit Kosovës.”

Por, sipas  Daçiç  “Serbia është gati të flasë me Prishtinën “për disa mundësi tjera qe ia oi din”.

SHPËRNDAJE