Preshevë, 17 shtator  -Alternative për Ndryshim (AP) udhëheqës dhe Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiperi  Arifi ka vendosur të marrë pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve (KKSH), të cilat janë planifikuar për 4. nentor. Kurse Partia Demokratike e Shqiptarëve (PDSH)  e drejtuar nga Ragmi Mustafa ka vendosur të mos marrë pjesë, njfotn agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Presheva harron fjalet e Thacit per “bashkimin” me Kosovën. Dalin ne zgjedhjet serbe. Jane në pyetje 100 mije euro

APN  është partia e parë shqiptare nga Presheva dhe Bujanoci që vendosi të marrë pjesë në zgjedhje. Në një deklaratë të dhënë për mediat, AP tha se do të “marrin pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar për shkak se ajo është e nevojshme të jetë në gjendje të ushtrojnë të drejtat e tyre (shqiptarët) në zonat që ligji ofron.”

 

APN për herë të parë marrin pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve, sepse ajo është një parti e re politike shqiptare në Preshevë dhe Bujanoc,dhe ka ekzistuar që nga 2015.

Partia Demokratike e Shqiptarëve (PDSH), presidenti i së cilës Ragmi Mustafa ka vendosur të mos marrë pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve (NSA), të cilat janë planifikuar për 4. të nëntorit.

Në një deklaratë të dhënë për mediat thuhet se presidenca PDSH beson se “për herë të parë, e vetmja zgjidhje për shqiptarët në bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën”, e cila nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet për KKSH-ne.

“Duke pasur parasysh tanishme situata politike dhe e sigurisë në Luginën e Preshevës, PDSH-ja konsideron se ka përparim pozitiv dhe për të vazhduar politikën diskriminuese të qeverisë serbe ndaj shqiptarëve në luginën e Preshevës,” thuhedt nder tjera ne nje  deklarate leshuar sot nga PDSH

Kryesia e PDSH thotë se “vlerëson angazhimin dhe përpjekjet e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë arritën një marrëveshje mbi pranimin e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës Kosovës, në bazë të një referendumi (në këto komuna) e 1 dhe 2. Mars 1992. ”

Anëtarët e PDSH-së në seancën e tanishme të Këshillit Nacional të Shqiptarëve të ketë një shumicë së bashku me Partinë për Veprim Demokratik (PVD) Riza Halimi, një propozim mbi PDSH-zgjedhur presidenti aktual i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve Shukri Imeri.

Presheva nuk e presin Thacin me “bashku” Luginen me Kosovën, por po pergatiten te dalin ne zgjedhjet serbe, meqe  ketu jane në pyetje 100 mije euro. Qytetare dhe disa liderë nga Lugjna e Presheves i kane thenë  agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” se incitativa e Thacit per “bashkim” pas kundershtimeve te Tiranes zyrtare, Kadarese dhe nderkombëtareve te cilat jane pro ruajtjes se integritetit territorrial te Kosovës, duket se jane zbehur pasi eshte kuptuar se Thaci me kete bashkëide me Vucicin, ai po bene me shume per fushate dhe per interesa te tija personale.

“Kosova me Thacin leje qe nuk po ndihmon financiarisht Luginen e Presheves, por me keto premtime per “bashkim” don me naj humb edhe qato 100 mije euro qe i takojne Lugines nga qeveria serbe qe derdh per cdo vit per kete organ, prandaj edhe kemi vendosur te dalim ne keto zgjedhje me 4 nentor organizuar nga Serbia..” ka thene njeri nga lideret e Presheves i cili javen e kaluar u gjend perball retorikes së Thacit ne Prishtinë.

Pergatitjet e tilla per zgjdhjet e KKSH-së per 4 nentor ka nisur pergatitje e edhe Nagip Arifi nga PD. Kurse Partia për Veprim Demokratik ka marrë pjesë deri më tani në të gjitha zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve, dhe kur ata ishin të gjitha partitë e tjera bojkotuan kur ka pasur kërcënime ndaj votuesve jashtë vendvotimeve.

SHPËRNDAJE