Ministri i jashtëm serb Ivica Dacic ka ba nji deklaratë mjaft tendencioze kur ka folë për përfaqësuesin e larfte te Luginës së Preshevës Jonuz Musliun për të cilin ka thanë se le të gëzohet që nuk ështtë në burg ndërsa bashkimin me Kosovën le ta harron, raportojne mediat serbe, transmeton agjencia e lajmeve Presheva Jone”

“Ftesat e Jonuz Musliut për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën janë andrra të thata dhe ai duhet me falënderue Zotin pse nuk asht arrestue deri tash. Pos, nëse, Bashkim Europian nuk konsideron se Presheva asht rast special, që nuk do të më habiste”, ka thenë Dacic.

Shefi i diplomacisë serbe për “Vecrnji Novosti’ ka reague kështu ndaj deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Bujanocit Jonuz Musliu dfhnee agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” dite me pare , qmerëast  ka pershendetur Referendumin e Katalonjës.

Musliu, mbas referendumit për Pamvarësinë e Catalonia’s e ka ftue Beogradin dhe Bashkësinë Ndërkombëtare me njoft referendumin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës në vitin 1992 kur kishin votue për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën.

SHPËRNDAJE