(AIK-Presheva Jone)

Pasi që mori dorezën e artë në prani të tifozëve madrile,portieri spanjoll i relit të madridit është shpallu portieri më i mirë në botë me 180 vota diferencë nga vendi i dytë.

Puna dhe profesionalizmi të cilin e ka treguar Iker Kasilla gjatë sezonit 2009-10 me Realin e Madridit por edhe me reprezentacionin e Spanjës e kan ngrit spanjollin në ranglistën botërore për portier në vendin e parë. Pas dominimit prej vitesh të portierit Italian Buffon tani fronin e udhëheq Casillas

Me 304 vota Iker kryeson listën,ndërkohë që pas i vjen Julio Cesar me 124 dhe të tjerët si vijojnë
3,Petr Cech (Ceki/Chelsea) 56:
4. Manuel Neue (GER/Schalke 04) 53
5. Maarten Stekelenburg (HOL/Ajax) 48
6. Victor Valdes (ESP/Barcelona) 38
7. Fernando Nestor Muslera (URU/Lazio) 37
8. Edëin van der Saar (HOL/Manchester United) 32
9. Gianluigi Buffon (ITA/Juventus) 28
10. Timothy Mattheë Hoëard (USA/Everton) 15

SHPËRNDAJE