Preshevë, 17 maj -Sot u publikua nga Kuvendi i Kosovës, një fotografi nga deputetja e PDK-së, Flora Brovina, ku aludonte se një grua shqiptare po përdhunohet nga ushtria serbe edhe pse ne uniformat e tyre nuk eshte pare kurrefare shenja, simbole ty tyre. Mirëpo, më vonë u zbulua se kjo fotografi është publikuar nëpër sajte pornografike, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Flora Brovina pre e rrenave apo bashekpuntore e shërbimve sekret serb. Fotografite e publikuar iu kishin dërguar asaj nga Beogradi në e-mail

Qindra-mijëra reagime janë bërë pas publikimit të fotografisë nga Flora Brovina, e cila pretendon se ishte nga koha e luftës në Kosovë, ku ushtria serbe po dhunonte një grua shqiptare. Mirëpo, dhjetëra fotografi janë publikuar të njëjta nga sajtet pornografike.. T’paktën Kadria, si shef i SHIK-ut, duhet me e ditë qysh i ka ra n’dorë fotografia. Sipas deputit Milaim Zeka “deputetja e Kuvendit të Kosovës, Flora Brovina, publikimi i fotove nga Brovina shkaktoi tërmet qe po flitet se kjo është bërë me këshillën e Kadri Veselit. Cka t’i thuhet kesaj, një budall e qet një guri, treqind tjerë sun e nxjerrin. Por. mediat serbe heshtin, nuk flasin shume për fotot e Flora Brovinës duke lene shqiptaret te futen mire ne gremine dhe spekulime qe nenjefare menyre do te demantonte edhe masakrat dhe perdhunimet  tejra të vërteteta te serbeve ne Kosovë, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jone¨”

Personalisht, fotografia as mua nuk m’u dukun dicka  si thone sa 1000 fjalë, por më binden fjalët e dy viktimave të pushtetit serb, tash deputete. E para tha se “është gjallë viktima dhe e gatshme për te dëshmuar” dhe e dyta tha se “familjarët e viktimes e kanë lutur që të terhiqet fotografia, sepse viktimës mund t’i ndodh ndonjë gjë e keqe!?..”

Pse sot Flora, ku ishe deri sot, për kënd e bëre krimin sot? Shkele, përdhose & përbalte nderin, moralin dhe dinjitetin e gruasë shqiptare, e gruasë t’përvuajtur, t’përdhunuar e t’poshtëruar ç’njerëzisht, Flora Brovina. Ajo grua shqiptare, është bija, gruaja, & nana jonë, andaj pse e vrave atë grua sot, pse e vrave n’sy t’publikut, n’Parlament?..pra jane ketu dhe shume tjera pyetje te lexuesve tane drejtuar kesaj deputete te PDK-së qe provonte te behej “presidente” e Kosovës

Zedhënesi i Qeverise se Kosoves Halil Matoshi ka komentuar fotografite prono te disa ushtareve, i ka quajtur si “manipulimi abuziv me tragjedinë tonë kolektive. Manipulimi i shumëfisht me një fotografi nga disa njerëz të papërgjegjshëm në Kosovë nuk e përmbys faktin se Serbia ka kryër krime kundër njerëzimit në Kosovë.”

Po pse heshtin mediat serbe rreth fotove te deptetes se PDK-së?! A thua pse e kuptuan te vertetë apo i lënë shqiptaret të ngulen mire, edhe më shume! 

Anëtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Arben Gecaj, ka reaguar pas raportimeve në media se është e rreme fotografia e publikuar nga deputetja e partisë së tij, Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina.

Edhe ambasadorja e Hashim Thacit ne Amerikë Vlora Çitaku, ka reaguar pas raportimeve në media se është e rreme fotografia e publikuar nga deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, e cila, sipas saj, shfaqte rastin e përdhunimit të një shqiptareje nga ushtarët serbë gjatë luftës. Mirëpo, një fotografi e tillë, gjendet që nga viti 2004 në sajtet pornografike të Irakut.

Në një shkrim të gazetës serbe “novosti”, ku komentohet tollovia të cilën e ka shkaktuar në opinion deputetja nga rradhët e PDK-së, Flora Brovina kane bere hajgare, se “Ushtarët serbe paskan dhunuar edhe në Irak?!”

Po ashtu Vasfije Krasniqi ka reaguar ndaj publikimit të fotos së rreme nga ana e deputetes së PDK-së, Flora Brovina. Krasniqi ka shkruar në Tëitter që mos e përdorni dhimbjen tonë për fitime tuaja. “Ma plaset zemrën”, ka shkruar ajo.

“Për të mbuluar një mashtrim kriminal, nevojitet një shpifës i paskrupullt. Mashtrimi kriminal është ai që dihet, PDK-ja përmes Flora Brovinës ia gjuajti publikut syve një foto të tmerrshme, duke thënë se ishte dëshmi nga krimet e luftës së Serbisë në Kosovë. Raportimi ishte i rrejshëm, dhe ky fakt e forcon pozitën e atyre serbëve, me në krye Vuçiqin, që pretendojnë se krimet e luftës janë ekzagjerime të shqiptarëve.” ka thne Liburn ASliu, deputet nga Presheva ne Parlamentin e Kosovës.

Ndryshe Gazeta NewBorn, posedon informacion të sigurt se fotografia e publikuar nga deputetja Flora Brovina, asaj i kishte ardhur në e-mail.

Sipas këtyre burimeve, e-maili është dërguar nga Shërbimi Sekret i Serbisë në gjuhën shqipe e ku thuhej se kinse këto fotografi janë nga dhu’nimet serbe të bëra në Kosovë nga Serbia ndaj femrave shqiptare të Kosovës.

Më poshtë ua sjellim pamjet e femrës reale e cila shihet duke u dhu’nuar nga disa ushtarë të cilët nuk dihet se cilës ushtri i takojnë, por krejt çka dihet është se fotografia është realizuar në lidnjen e mesme.

Kujdes pamjet e rënda:

SHPËRNDAJE