Pas këtij dueli me algjerianit Raad, Sevdail Sherifi njofton agjencinë tonë se “Më pas do të zhvillj meçin e radhës mjaft in teresant me 13 Qershor në Cyrih në Diskoteken e njohur Shqiptare Boleros, ku legjenda e boksit tonë Aziz Salihu do të jetë organizator…”

                                                                                                                    Shkruan: Kështjella PEPSHI

Boksieri kosovalindor Sevdail Sherifi, kampion Evrope do të ndeshet më 28 maj në Bad Ragaz të Zvicrës. Boksieri ynë i mirnjohur ka njodtuar sot Agjnecinë Informative Kombëtare “Preshjeva Jonë” se “të shtunën e ardhsme për kundërshtar do të kemë boksierin Algjerian Rachid Raad i cili në karrierën e tij ka zhvilluar tre meçe profesioniste ku ka shënuar një fitore dhe ka pësuar dy humbje…” Do shtuar se Meçin e fundit Sherifi e zhvilloi në Prishtinë ku shënoi fitore ndaj boshnjakut Elvir Behlulovic me KO 4. Sherifi tregoi performancë të mirë ku knaqi të pranishmit në kryeqytet.

Pas këtij dueli me algjerianit Raad, Sevdail Sherifi njofton agjencinë tonë se “Më pas do të zhvillj meçin e radhës mjaft in teresant me 13 Qershor në Cyrih në Diskoteken e njohur Shqiptare Boleros, ku legjenda e boksit tonë Aziz Salihu do të jetë organizator…”
Për Boksierin Preshevar kjo verë duket të jetë e ngarkuar pasi që në muajin Korrik, Sherifi do të paraqitet edhe në vendlindjen e tij në Preshevë. Bilanci i tij momental është 5-1-1 (5 KO), por ai është duke ecur me hapa të sigurt reth ngritjes së tij. Sevdail Sherifi siq kemi njoftuiar më aprë është nga Fshatin Terrnav të Presheves. Shum i ri në moshen 6 vjeqare u emigrua  me Familje në Zvicerr. K amabrura me sukses shkollën e mesme.  “Interesimi im gjithnjë ka qenë dhe mbetet sporti luftarak..” Thotë z.Sherifi për AIK “Presheva Jonë” 

Sevdail Sherifi ështe Boksier Profesionist prej vitit 2009. Prej 13 Nëntori 2010 eshte Kampion Evropian ne peshen Gjysm e rend ne Federaten EBF (European Boxing Federation) Ne Luften e rëndsishëm kunder Qeqenasit dhe  kampionit të Austrisë, Ali Chakiev, e tregoi veten si bokser luftarak.  Chakiev është një bokser me shumë përvoj ne boksin amator dhe është në renditjet në boksin profesional në vendin shumë të mirë. Disa Experta te Bosksit në Austri e panë Sevdali Sherifin  si fitus. Ky meq u mbarua me barazim. Mosha e Sevdailit 23 vjeqare ne boksin profesionist lën pak per te deshiruar, por talenti dhe zemra luftarake e ben qe te pritet shum nga Bokseri Preshevar.

SHPËRNDAJE