Për Aagejncinë tonë Infortmative “Presheva Jonë” boksieri ynë në zvc¨wer Sevdail Sherifi është shprehur se “me dulet e mia të cilat do ti zhvilloj në vazhdën e karrierës time do të mundohem që kur mos ti zhgënjej tifozët të cilët janë fjasa më e dashur e cdo sportisti e sidomos aty individual…”

 

Kushtrirm MALIQI

Prishtinë, 5 prill / AIK-Preshev Jonë 

Presheva Jonë : Përshëndetje boksier, cka sipas jushë duhet të posedoj një I ri I cili mendon që të merret me box? 
 
Sevdail Serifi : Unë do ti kisha këshilluar gjith Rininë të merren me Sport. Sidomos me Boks. Sepse ne sportin e Boksit mundet njeriu ta gjej vetveten përmes sfideve dhe krenohet me Rezultate të arritura. Ajo është edhe gjë, qe të bën menqurisht më të fort.

Presheva Jonë : Sevdail,karriera juaj sapo ka filluar,mund të na thoni se sa është I kushtueshëm ky sport për të rinjët,keni përkrahje nga familja ? 
 
 
Sevdail Sherifi : Familja ime është ajo që me jep përkrahje maksimalisht. Jo vetem nga ana Fizike por edhe nga ajo psikologjike, gjë që është shumë e rëndsishme për një bokser.

Presheva Jonë : Para ca ditësh kishit një duel të cilin e zhvilluat në Prishtinë dhe e fituat,cila më saktësishtë ka qenë rëndësia e atij dueli?

Sevdail Sherifi : Fillimi ka qen shum veshtir dhe të dy raundet e para kan qen pak a shum të baraz peshuara ku Kundershtari Elvir Behlulovic kishte momentet e ti te mira pasi ai me agresivitet e kishte filluar duelin por me gjithë atë, ruajta koncentrimin dhe aspketin psikologjik,duke arritur që t’ia zbuloja pikat e dobëta. Mirë po në raundin e tret pas disa goditje të pastërta në Pleksus arrita tja zbuloj dobsin e Boshnjakun Elvir Behlulovic. Të njejten Strategji e përdora edhe në raundin e katërt, ku gjithnji e kerkoja pleksusin.

Behlulovic ra edhe njëher ne tok dhe nuk mundet të kthehet perseri në duel.

Presheva Jonë : Tani më kanë filluar që disa zëra të ju thërrasin si ardhmëria e boksit shqipëtarë në arenën ndërkombëtare,cka do të thotë kjo për ju? 
 

Sevdail Sherifi : Kjo mu më jep obligim dhe më frymzon të jem edhe më i sukseshem dhe më i pregaditur në ndeshjet e mia. Do të mundohet qe gjithmon mos ti hidhëroj dhe do ti knaqi simpatisuzt e mi me paraqitjen time. Do ta jap maksimumin që ket ta bëj realitet.

 

Presheva Jonë : Kë përfaqëson nesër në ring Sevdaili,Kosovën apo Zvicrrën?

Sevdail Sherifi : Normalisht që i përfaqsoj ngjyrat tona kuq e zi, por edhe ngjyret e zvicrres sepse jetoj e ushtroj në Zvicerr.

Presheva Jonë : Cilat janë synimet tuaja që ja keni vënë vetes për një të ardhme,cilat do të jenë ndeshjet e rradhës?

Sevdail Sherifi : Ndeshja ime e radhes do të ishte ajo e  09 Prillit në Ravensburg të Gjermanis. Do të ishte Meqi im i tetë,megjithëse isha përgatitur deri në maksimum për ta fituar këtë ndeshje,fatkeqësishtë problemet me të cilat u ballafaquan organizatorët I detyruan ata që ta anulojnë meqin e kësaj jave. Medi I rradhës dati do të jetë ai i 28 majit ,kjo do të thotë se për mua ka më tepër kohë për tu përgatitur dhe besoj se do ta fitoj.

Sevdail Sherifi: Sipas bisedeve me Menagjerin tim, Në fund të vitit 2012 do të kem ndoshta edhe një Ndeshje për Titull international.

Presheva Jonë : Ne redaksia e “Presheva Jonë” të falemderojmë për kohën që ndave për ne,duke të dëshiruar shumë suksese në të ardhmen!

Sevdail Sherifi : Se pari Ju falenderoj shumë Redaksin “Presheva Jonë” për interesin, biseden dhe mbështetjen e juaj. Si dëshirë e çdo boksieri edhe e imja është  ndihma dhe mbeshtetja e mediave dhe përkrahja e tifozëve. Kjo është ndihma më e madhe që mund të ketë një boksier.
 

SHPËRNDAJE