Résultat de recherche d'images pour "thaci vucic"Bruksel, 22 maja -Pas takimit te Berlinit me krekret e vedneve nga Ballkani te prire nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron, ku diskutut  per të ardhmen e tyre evropiane, në qendër të diskutimeve ihste procesi i dialgut dhe perspektriva e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pas ketij Berlinit takimi i radhes mes krerve ksovar dhe serbe do te ndhe me 1 korrik në Paris, ka mesuar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga burimet diplomatike nga Brukseli.

Siç është paralajmëruar nga mediat e Thacit, takimi Parsit i organizuar nga Presidenti i Francës, Emanuel Makron do te “bisedohet rreth mbështetjes së idesë që Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i ribashkohet shteti amë, Republiken e Kosovës!

Pas Berlinit, Thaci ne Paris me 1 korrik do te kerkoj Luginen, te cilin bashkim Presheva e kishte kërkuar qe 30 vite.

Haradinaj: Duhet pasur kujdes kur ju premtohet shqiptarëve të Preshevës, nuk ben t eluajme me meocionert as nervat e vlelezrve tane atje

Kryetari i Luginës së Preshevës Jonuz Musliu, pak dite par se te nderronte jetë, kishte dhene nje intervistë për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”, qe çoi peshë Serbinë, pasi këmbëngul në bashkimin e Luginës me shtetin amë të Kosovës, konform vullnetit të popullit etnik shqiptar ne Preshevë, Medvegjës dhe Bujanocit në Referendumin gjithpopullor të 1 e 2 marsit 1992, sipas te cilit toka shiptasre jane jo deri ne Medvgë, por deri në Nish.

Por këtyre zërave të vazhdueshme të Thaçit i është kundërpërgjigjur kryeministri Ramush Haradinaj, due shtuar se “duhet pasur kujdes kur ju premtohet shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit se do bashkohen me Kosovën.”

Ndryshe kryministri i Kosoves Ramush Haradinaj duket te jet me rezonable i cili vazhdon të besoj fuqishëm se Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës dhe për arritjen e këtij qëllimi thotë se politika duhet të jetë e bashkuar.

Ibrahim Kadriu është një nga themeltarët e organizimit më të rëndësishëm politik të Kosovës Lindore, Referendumit të 1,2 Mars 1992. Sipas tij “Ideja e Thaçit e drejtë, por nuk guxojmë ta pranojmë zgjidhje të pjesshme për Kosovën Lindore”

Hashim Thaci ne dhjetorin e vitit te kaluar kishte deklaruar se Lugina e Presheves do t’i bashkohet Kosoves me 1 prill te ketj viti

Para bashkimit te Preshevës me Kosoven, Kryeministri kosovar ka tri kerkesa Thacit, Beogradit dhe Brukselit. Nje, ska heqje te taksave ndaj Serbisë për derisa ky vend fqinje nuk njeh shtetin e Kosovës. Dy, ska bashkepunim me Serbine pa kerkim falje për krimet, masakrat dhe perdhunimin e femrave shqiptare ne Kosovë. Dhe tre s’ka fqinjësi te mire as integrim te Serbise ne BE me shqiptaret e diskriminuar ne Luginen e Presehvës.

“E drejta e përfshirjes së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Republikën e Kosovës është legjitime, korrigjim i padrejtësive historike dhe siguri për qytetarët e asaj treve për të jetuar në trojet e tyre”, tha Thaçi në një nga statuset e fundit.

Por këtyre zërave të vazhdueshme të Thaçit i është kundërpërgjigjur kryeministri Ramush Haradinaj.

Ai thotë se duhet pasur kujdes kur ju premtohet shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit se do bashkohen me Kosovën.

“Duhet me pas kujdes si ju qasemi shqiptarëve të Preshevës. Dëshira me na u bashku Presheva, dhe rasti i ndarjes se Kosovës, janë dy raste të ndryshme”, tha Haradinaj.

“Duhet me pas kujdes si ju qasemi shqiptarëve të Preshevës. Dëshira me na u bashku Presheva, dhe rasti i ndarjes se Kosovës, janë dy raste të ndryshme”, tha Haradinaj.

Presidenti i Serbisë, duke komentuar deklaratën e fundit të kryetarit të komunës së Bujanocit Shaip Kamberit se “bashkimi i Luginës së Preshevës në Kosovë ishte zgjidhja më e mirë” Aleksandar Vuçiç tha të martën se “ato jane deshira individësh, por realiteti është shumë më e ndryshme.”

“Nëse arrihet marrëveshja, Lugina e Preshevës i bashkohet Kosovës..” ka then paar nje viti Thaci. Shih per kete, vet fjala “nese” kertu parashtorhen nje ser dilemash ku as vete presidnei kosvar nuk din se cka flet e as nuk din perfundimin e keitj procesi. Nje dihet sipas analisteve  vnedor , amerikan dhe dnerkobmetzare se Vuci nuk hyn ne “pazar” me Thacin pa e coptuar Kosoven, pamvaresisht nga deklaratat e Thacit për te “marre Luginen e Presheves. Mos te harrojme se Hashim Thaci ne dhjetorine vitit te kaluar kishte deklaruar se Lugina e Presheves do t’i bashkohet Kosoves ne muajin prill te ketj viti. Por ja Lugina e Presheves edhe gjndet nen Serbi, vec nese ai ka mendura se ky bashkim do te ndodhe me 1 prill, atehere, ky eshte tjeter hesap?! edhe nje gejeshter me shumë e tij per Luginen e Preshevës.

Madje kish-komandantet dhe ish-luftetaret e UCPMB-së jane skeptit reth idese se Thacit dhe Vuci, sipas te cileve refreni i Thacit per “bashkim” jane pallavara sepse sipas tyre “ne UCPMB e kemi pas ne dore mbi 70 per qind te territoreve te Kosoves Lindore e sun e mbajtem me pushke, e Hashim Thaci me fjale don me na bashkue!..Po ndoshta na e bashkon, por jo pa ja dhenë gjysemen e Kosovës”

SHPËRNDAJE