Trajneri i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld, ka ftuar pesë futbollistë shqiptarë për dy ndeshjet e fundit eliminatore të Evropianit 2012, kundër Uellsit më 7 tetor dhe Malit të Zi katër ditë më vonë. Valon Behrami (Fiorentina), Blerim Xhemajli (Napoli), Xherdan Shaqiri (Basel), Granit Xhaka (Basel) dhe Admir Mehmedi (Zuerich) janë ftuar për ndeshjet vendimtare për të siguruar një biletë në “Euro 2012”, që mbahet në Poloni e Ukrainë.

Gjenevë, 1 tetor /AIK-Presheva Jonë

Blerim Xhemali heq dor qualifikasioni. Blerim Xhemalin tërheq dy ndeshjet e fundit kualifikuese për Euro 2012, që Zvicra do të luajë Wales më 7 tetor dhe pastaj të përballet në Mal të Zi 11 Tetrote. Mesfushori ka parë dëmtimin e tij të infeksionit në këmbë në  Napoli. Ish FC Zurich nuk ka qenë i rreshtuar në Napoli nga 21 shtator për shkak të këtij lëndimi. Infeksioni që ai pësoi detyruar atë për të marrë antibiotikë, dhe për këtë arsye nuk mund të trajnohet për të paktën një javë.

Ottmar Hitzfeld ka deri më tani nuk janë përgjigjur për këtë kthesë e fatit.Trajneri i ekipit zviceran nuk mblidhet për një tjetër lojtar, nëse plane të reja ishin të dënuar.

Ottmar Hitzfeld ka deri më tani nuk janë përgjigjur për këtë kthesë e fatit.Trajneri i ekipit zviceran nuk mblidhet për një tjetër lojtar, nëse plane të reja ishin të dënuar.

Trajneri i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld, ka ftuar pesë futbollistë shqiptarë për dy ndeshjet e fundit eliminatore të Evropianit 2012, kundër Uellsit më 7 tetor dhe Malit të Zi katër ditë më vonë. Valon Behrami (Fiorentina), Blerim Xhemajli (Napoli), Xherdan Shaqiri (Basel), Granit Xhaka (Basel) dhe Admir Mehmedi (Zuerich) janë ftuar për ndeshjet vendimtare për të siguruar një biletë në “Euro 2012”, që mbahet në Poloni e Ukrainë.

Trajneri i Zvicrës, Hitzfeld, ka përgëzuar Granit Xhakën dhe futbollistët e tjerë të Baselit që ka ftuar për sfidën që ata kanë treguar të martën mbrëma në “Old Trafford” përballë Manchester Unitedit. Baseli nxori një barazim 3:3 në Manchester dhe ishte deri në minutën e 90-të duke udhëhequr rezultatin 2:3. Xhaka 19-vjeçar luajti tërë ndeshjen.

Ndërkohë Hitzfeld ka vendosur të përfshijë në përbërje edhe Xhemajlin, anipse ky i fundit është duke pauzuar për shkak të një lëndimi. Po ashtu është kthyer në përbërje Behrami, që mungoi kundër Bullgarisë muajin e kaluar pasi ishte i suspenduar.

Zvicra pas gjashtë ndeshjeve të zhvilluara mban pozitën e tretë me tetë pikë, tri më pak se Mali i Zi, që është në vendin e dytë. Anglia kryeson Grupin G me 17 pikë nga shtatë ndeshje.  Zvicrës i duhet të fitojë dy ndeshjet e mbetura për të siguruar biletën për në barazh. Në ndeshjen e fundit eliminatore kundër Bullgarisë, Shaqiri shënoi tre gola për Zvicrën në fitoren 3:1

Trajneri i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld, ka ftuar pesë futbollistë shqiptarë për dy ndeshjet e fundit eliminatore të Evropianit 2012, kundër Uellsit më 7 tetor dhe Malit të Zi katër ditë më vonë. Valon Behrami (Fiorentina), Blerim Xhemajli (Napoli), Xherdan Shaqiri (Basel), Granit Xhaka (Basel) dhe Admir Mehmedi (Zuerich) janë ftuar për ndeshjet vendimtare për të siguruar një biletë në “Euro 2012”, që mbahet në Poloni e Ukrainë.
Trajneri i Zvicrës, Hitzfeld, ka përgëzuar Granit Xhakën dhe futbollistët e tjerë të Baselit që ka ftuar për sfidën që ata kanë treguar të martën mbrëma në “Old Trafford” përballë Manchester Unitedit. Baseli nxori një barazim 3:3 në Manchester dhe ishte deri në minutën e 90-të duke udhëhequr rezultatin 2:3. Xhaka 19-vjeçar luajti tërë ndeshjen.

Ndërkohë Hitzfeld ka vendosur të përfshijë në përbërje edhe Xhemajlin, anipse ky i fundit është duke pauzuar për shkak të një lëndimi. Po ashtu është kthyer në përbërje Behrami, që mungoi kundër Bullgarisë muajin e kaluar pasi ishte i suspenduar.

Zvicra pas gjashtë ndeshjeve të zhvilluara mban pozitën e tretë me tetë pikë, tri më pak se Mali i Zi, që është në vendin e dytë. Anglia kryeson Grupin G me 17 pikë nga shtatë ndeshje.  Zvicrës i duhet të fitojë dy ndeshjet e mbetura për të siguruar biletën për në barazh.

 

SHPËRNDAJE