Bruksel, 29 maj -Të shtëna u qëlluan të martën në mëngjes në Liège, Belgjikë. Dy policë u vranë, si dhe vrasesi, i cili u neutralizua. Një kalimtar është gjithashtu midis viktimave, nofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te polcise belege dhe mediave vendore.

Dy policë të tjerë u plagosën dhe sulmuesi gjithashtu mori peng një grua, sipas njoftimeve në mediat belge.

Policia ka thënë se sulmuesi ishte “neutralizuar” dhe se situata tani ishte nën kontroll. Detajet janë ende në zhvillim dhe ende nuk ka tregues për motivin e sulmit.

Një xhirim rezultoi në vdekjen e disa njerëzve të martën në mëngjes në Liège. Sipas shtypit belg, një burrëhapi zjarr ndaj dy policëve, të cilët vdiqën nga plagët e tyre.

Individi thuhet se ishte në gjendje të çarmatoste një nga oficerët gjatë një kontrolli rutinë dhe të hapte zjarr. Dy policë u vranë së bashku me një kalimtar, ka raportuar Le Soir. Për momentin, autoritetet favorizojnë gjurmët e aktit terrorist.

Njeriu pastaj mori peng një grua nga një shkollë të mesme. Ai u neutralizua pastaj nga policia. Dy policë u plagosën gjatë procedurës. Gruaja është e sigurt dhe e shëndoshë.

Belgjika mbetet në alarm të lartë pasi sulmet në vitin 2016 të pretenduara nga grupi i Shtetit Islamik lanë 32 të vdekur. Militantët me bazë në Bruksel u përfshinë gjithashtu në sulmet e Parisit në vitin 2015. Ministri belg i brendshëm Jan Jambon tha se qendra anti-terroriste e krizës e vendit po monitoron situatën.

Një perimetër sigurie është vënë në vendin ku ndodhën të shtënat dhe qytetarët janë këshilluar që të shmangin këtë zonë.

SHPËRNDAJE