Man Stabs Four, One Dead, Near MunichBerlin, 10 maj   -Edhe pa u kryer  mire hetimet e policise,  si zakonisht disa media dolen me tituj bombastik se “na thane disa “deshmitare”  se njani passka berritur   “Allahu Ekber” dhe vret 1 person dhe plagos 3 të tjerë” ?!

 

Ndryshe nga keto media qe thirren nga “burime te sigurta” policia gjermanen gjate hetimeve te oreve te fundit, ka phuar se deri tash ska asnje piste se pas sulmit qndrojne islamistet, ne fakt sulmueis eshte vendor m rpbleme medore i cili vizotn shpesh psikiatrin (“Nach der tödlichen Messerattacke in Grafing bei München verdichten sich die Anzeichen, dass der mutmaßliche Täter psychische Probleme hat.“)  transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

“Der Spegel”: Policia gjermane: Sulmi me thikë nuk eshte i huaj, por nje gjerman (Paul H) qe ka prubleme me krye (psikologjike) dhe me drogë

Siç edhe kanë raportuar mediat e huaja, në orët e hershme të ditës së sotme ka ndodhur një sulm në Munchen. Autori sulmoi kalimtarë të rastësishëm pak përpara 05:00, me orën lokale në stacionin Grafing, në lindje të qytetit.

Disa “dëshmitarë” kanë treguar se ai bërtiti “Allahu akbar” para se të kryente sulmet, motivet e të cilit mbeten gjithsesi për t’u sqaruar.

Një burrë u vra dhe tre të tjerë u plagosën të martën në Gjermaninë jugore në një sulm me thikë, autoritetet nuk kanë krijuar “deri tani” motivimin islamik, duke dematuar njftime e dis aprtaleve ne raprtime te mengjesit. madje sipa polise, slmuesi, esh je një gjerman e 27 vjet që nuk kanë prejardhje të huaj. Gjermani ka probleme mendore i cili eshte vizitre i shpeshte i psikiatrit, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar biurmeve te policise gjermane.

Sikur “Der Spiegel” ashut edhe gaetata tjera gjermane kane shruar se “në Bavari Grafing njeriu therur disa njerëz. I dyshuari ka shprehur ngatërruar në mënyrë të qartë në një pyetje e parë, ai është tani për të kontroll mjekësor. Pas sulmit fatal thikë në Grafing ka shenja në rritje se autori i dyshuar ka probleme psikologjike.”

Njeriu është tani për të vizitohen, pasi ekziston dyshimi për përgjegjësinë e tij penale, sipas Prokurori i Përgjithshëm Ken Heidenreich. Stabber tah se i dyshuari duhet të sillen para gjykatësit hetues të mërkurën.

SHPËRNDAJE