gexxxBeograd, 13 tetor  – U pralajmerua nga mediat serbe e ato të vendit, se kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen në Beograd, në një forum, ku do të merrnin pjesë edhe zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, pa papermednur ektu Vetvendosje apo opzite shipatre nga Kosova. Ne disa portale kosovare proqeveritare, duie zbuuar je liste (?!)  kane shkruar sot se organizatoret e forumit te Beogradit, pos qeveritarëve nga Prishtina paska ftuar edhe një delegacion nga Vetevendosja nuk qëndron, njftofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Zyret e qeverise serbe kane deklaruar “Presheva jonë” se ne nuk ju kemi derguar kurrëfare ftese kreut të Vetevndosjes, ne fakt i kemi derguar qeverise se Kosovës dhe ata kane përpipluar listen që sigurisht mund te kene pezier ndonje, për qellim te tyre te caktuara.

“Ata emra qe përemendet , te gjitha jane zyrtare apo personalietet e qeverise se Kosovës. Ne kemi ftuar qvrine e Kove ne forumine Boegradit dhe ne ta kemi pasur besim të përpilojne listen se kush mund te marrin pjese ne këte forum. Perndryshe ne do kishim ftuar Albin Kurtin apo kryetarin e Vetvendosjes, po e dime se atanuk na vijnë…” tha per agjencin e lajmeve “Presheva jonë”  zyrtarja nga  kabinetit të qeverise serbe susana Veseloviq

Ndyrshe , nje antetar i Vetvendosje ka pohuar per “Presheva jonë” se “ne nga Vetvendosje nuk dime se jemi ftuar. Qeveria mund te ket e futur disa emra te anetareve ane per cilet e ka ditur sigurisht se ashtu keshtu nuk shkojne,  kanë pasur deshire edhe neve me na “përlye” me ta..”

Delegacioni i Kosovës prej 6 vetash  i ftuar të merrnin pjesë në Forumin e Sigurisë në Beograd ishte i prire nga Bajram Gecajt

SHPËRNDAJE