Në Ankara perballe ambsadorti rus u pa “Avni Rrustemi” turk apo “Mevlut Altintashi” shqiptar ?

Preshevë, dhjetor  -Kjo fotografi e marrë më 19 dhjetor 2016 shfaq të shtrirë në tokë Andrei Karlov, ambasadori rus në Ankara, pasi u qëllua nga një person i armatosur, gjatë një ngjarje publike në Ankara. E njeta ngjerje, atentta eshte bere  edhe ne Paris ku nje djal, bir nane i nje shqiptare po ashtu me kravat elegant goditi Esat Pash Toptanin ne vend publik.  Do perkujtuar se Avni Rrustemi me 13 Qershor te vitit 1920 vrau ne Paris tradhtarin Esat Pashe Toptanin. Vrasja dhe pamjet ishin identike me atentatin kunder ambasadorit rus dhe Esat Pashës, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

 

Në Ankara perballe ambasadorit rus u pa “Avni Rrustemi” turk apo “Mevlut Altintashi” shqiptar ?

Sipas raportit mjeko-ligjor të zbardhur sëfundmi nga mediat turke, mësohet se autori ka gjuajtur plot 12 herë në drejtim të ambasadorit Karlov. Në trupin e të ndjerit janë gjetur 9 shenja plumbash dhe mendohet se dy prej tyre e kanë shpuar tejpërtej. Pistoleta e përdorur është e markës Canik TP-9 dhe kalibrit 9mm me karikatorë që mund të mbajnë deri ne 21 fishekë brenda. Dallimi mes atentatorit Mevlut dhe Avni Rrustemit eshte aty se shqiptari ne Paris vrau nje tradhtare perballe me dy krisma, kurse vrasja ne Ankara ndodhi pas shpine dhe me dymebedhejte krisma. Ne fakt dy atentatorët ishin siq shkruajti nje analist, me kollare (kostum) e jo me mjeker apo maska e në jinse, siq jemi mesuar te i shofim terroristët.

 

Jemi deshmitar te kohes se në Kosovën e pasluftes ka pasur te vrare me shume patriot, se sa tardhtare, cka duket ata sot i ejk gjthkëha, madje dhe en insituconet e Kosovës  te cilet po i mbrone imuniteti. Dhe pas varsjes se mabsadortui rus jo vetëm ne qarshinë e Preshevës, por erdhe ne atre te Prishtinës flitet se Avni Rrustemi ka lyp azil n’Turqi. Me  shkaruajne e “azuil” te Avni rrustemit ne Anakra ne Kosove ka ndodhur edhe “lberalzimi” i tardhatreve dhe spiuneve te Serbisë. Nese s’eshte kështu sigurisht sot Kosovën do ta kishim ne OKB apo UNESCO e Interpol, apu sugurisht ne Kosovë nuk do te kishim mure n’mes qyteti,  telekomin serbe e as nafte nga Serbia e Rusia dhe flamuri shqiptare do te valonte ne Veri te Kosovës e në Luginen e Preshevës e jo sikur sot flamuri i Serbisë?!

Ne gjykaten e Parisit gjate procesit trimi Avniu Rrustemi  foli: Unë nuk jam vrasës , jam student shqiptar dhe vrava një tradhëtarë të atdheut tim!

 

Referuar mediave turke, sulmuesi që kreu atentatin ndaj ambasadorit rus Andrey Karlov dje në Ankara është polic. mediat shquiptare, duke ju rferuar agjncise se lajemeve “Presheva Jonë” kane shkruar se  “ka thashetheme se ai është me orgjinë shqiptare, megjithëse ky informacion është jozyrtar dhe ende nuk është zbuluar nga mediat e as nga policia turke.”

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Turqia ka mësuar se në këte atentat, rastësisht nga të shtënat, pasi janë zbrazur 7-8 plumba mbi ambasadorin rus, janë plagosur edhe tre persona pjesemarrës në ekspozitë; në mes tyre edhe nje shtetase shqiptare me emrin Leyla Gündoan me nënshtetësi turke. Kjo e fundit ishte pjesë e ekspoztes se fografive

Ambasadori rus Karlov ka vdekur pas plagëve të marra pasi ndaj tij u qëllua me armë zjarri gjatë fjalimit që po mbante në një ekspozitë fotografie në kryeqytetin turk. Atentatori që qëlloi ambasadorin rus tha: “Zoti është i madh! Mos e harroni Aleppon!” Ai është identifikuar si Mevlut Mert Altintash, oficer i Policisë nga Ankaraja.

Sulmuesit Mevlut Mert Altintash ka lindur më 24 qershor 1994. U  diplomua në “Republic Soke Anatolian High School”, Izmir dhe “Rustu Unsal School Police” dhe aktualisht punonte në Drejtorinë e Policisë së Trazirave prej 2 vjet e gjysëm.

 

SHPËRNDAJE