Sulmuesi Antoine Griezmann (25 vjec) eshte zgjedhur lojtari francez i vitit 2016, beri te ditur te henen revista France Football.

Lojtari i Atletico Madrid, i cili zevendeson parisienin Blaise Matuidi ne kete trofe, eshte fituesi i 59-te i ketij trofeu individual, qe perzgjidhet nga nje juri e perbere nga ish-fitues.

Griezmann, finalist i pafat i Liges se Kampioneve dhe i Euro (ku ai u zgjodh lojtari dhe shenuesi me i mire), perfundoi i 3-ti ne garen per Topin e Arte 2016 te henen e kaluar, pas portugezit Cristiano Ronaldo (Real Madrid) dhe argjentinasit Lionel Messi (FC Barcelona).

SHPËRNDAJE