Vëllai ekzekuton motrën për nder në oborrin e shtëpisë

MAT -Një 40-vjeçar nga Mati vret motrën në oborrin e shtëpisë. Mirash Miza nuk ka duruar dot fjalët e liga të banorëve të zonës për motrën e tij, ndaj pas një debati të ashpër dhe nën efektin e alkoolit, ai ka marrë çiften dhe e ka qëlluar për vdekje. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë së Qarkut të Dibrës bëjnë me dije se krimi i radhës në familje ndodhi paraditen e djeshme në fshatin Madhesh të Komunës së Ulzës.
VRASJA
Rreth orës 11:00, Shqipe Miza ishte duke u marrë me punë shtëpie kur është konfrontuar me njërin nga vëllezërit. Mirashi i ka kërkuar llogari të motrës për sjelljen e saj, duke i thënë se njerëzit flisnin keq për të. 27-vjeçarja ka reaguar ndaj akuzave të vëllait. Kaq është dashur që ky i fundit të arrijë deri në marrëzi. 40-vjeçari ka marrë çiften që e mbanin në banesë dhe ka qëlluar dy herë në drejtim të motrës së tij duke e lënë atë të vdekur në vend. Sipas policisë lokale, dëshmitarë të krimit ishin vëllai i viktimës, Dritan Miza, i cili është paralizuar në Greqi 15 vjet më parë dhe aktualisht nuk flet si dhe kunata e viktimës. Mësohet se, në momentin e ngjarjes nëna e viktimës ishte brenda në banesë. Kjo e fundit ka shtangur nga tmerri kur ka dëgjuar krismat e armës dhe ka parë të bijën të pajetë në oborr. Ndërkohë, babai i vajzës 27-vjeçare nuk ndodhej në shtëpi. Ai kishte shkuar në qytezën e Ulzës për çështje familjare. Krismat e armës kanë alarmuar banorët e fshatit, të cilët menjëherë kanë sinjalizuar policinë.
ARRESTIMI
Pas sinjalizimit për ngjarjen uniformat blu kanë mbërritur në fshatin Madhesh dhe kanë nisur kryerjen e veprimeve hetimore. Gjatë marrjes në pyetje nga policia njëri nga të afërmit e viktimës pohoi se: “Mirashi po grindej me Shqipen në oborr. Në një moment pashë se ai doli nga shtëpia me çifte në dorë, ndërkohë Shqipja sapo e pa ia mbathi vrapit. Iku deri në fund të oborrit, por Mirashi iu afrua dhe gjuajti dy herë mbi të. Mirashi la çiften pranë saj dhe iku malit”. Pas këqyrjes së vendit të ngjarjes dhe marrjes së dëshmive, efektivat blu të Burrelit janë vënë në ndjekje të 40-vjeçarit. Vetëm pas 4 orë kërkimesh është bërë i mundur arrestimi i vrasësit në një zonë të pyllëzuar afër fshatit. Sipas hetuesve të çështjes, Mirash Miza ishte kthyer nga Greqia para 10 ditësh. Ndërsa fqinjët e familjes Miza pohojnë se 40-vjeçari ishte person problematik e konfliktual në familje dhe se konsumonte me tepri pije alkoolike.

————————–

JA EDHE KOEMNTET E JUAJA

Vëllai ekzekuton motrën për nder në oborrin e shtëpisë!
Vëllai ekzekuton motrën për nder në oborrin e shtëpisë
www.preshevajone.com
Agjencia informative Presheva Jonë


5 Komente

 1. freebird, April 28, 2012:

  shkofte ne ferr ky injorant, dhe marrte me vete edhe ata njerez qe nuk dine cte bejne tjeter vecse te merren me thashetheme duke i nxjerre njerezit ne lloj lloj problemesh , injoranca shqiptare vjen duke u ngritur gjithnje e me teper, kerkojne te shkojne ne drejtim te evropes por sikur kane ngaterruar rrugen keq, turp turp

 2. Tinka Pr, April 28, 2012:

  Ncncncncn sinqerisht me vjen keq por duhet me pranu se populli shqiptar i Shqiperise eshte shume primitiv. Nje pjese shume e vogel jane civilizuar dhe kan ec me kohen. Shumica jetojn ende ne kohen e gurit.
   Po kush ja jep vllaut ate te drejt ta gjykoj motren per moral apo jo moral, aq me teper tja marr jeten ncncncncncn. Vllau eshte “bira e fundit e kavallit” per me gjyku motren perderisa ajo i ka prinderit.
  Reformohuni o te mjer se qfar jete jeni tu bo ju me vjen gjynaf per juve sdi pse jetoni.
  Ckado qe bon ni feper 27 vjeqare ajo eshte e vetedijshme per veprimet e saje dhe eshte pergjegjese per jeten dhe te ardhmen e saj. Asnje njeri ne bote ska te drejt te ja marr shpirtin asaj per asnje arsye ne bote.Eshte Zoti ai qe ja ka jap shpirtin, dhe vetem Zoti ka te drjet ta  gjykoj dhe te ja marr shpirtin.

 3. Bajrampupla, April 28, 2012:

  te komentosh nje problem munde tju duket shum e thjeshte, por te zgjidhe nje problem eshte shum e rende dhe ne vecanti kte problem,eshte nje problem qe ka te bej me familjen tende me gjakun tende dhe ska asnje menyre per tju larguar kti problemi, se po te jete gruaja munde ta cosh ne shtepin e vet, por motren ku do ta cosh, te degjosh te till fjale ne gojen e njerzeve eshte shum e rende per ty dhe per gjith gjakun tende. juam kundra vrasjes100%100, vetem kaq munde te them…

 4. Mentori, April 28, 2012:

  kafshe nuk e ben nje gje te tille por njeriu e bene, shum her me vjen te them pse jam njeri, qesim vote per te pa njerz, askujt nuk i kujtohet te bej edukim te kesaj shoqeri te ndjere, mosedukimi e ben kete
  kjo ka ndodhe edhe para 200 viteve, ja sa u zhvillua truri i shqipetarit. Tmerr tmerr edhe asgje tjeter. 

 5. Mariglen_bilbili, April 28, 2012:

  po ketij do dhene uji me pikatore ne mes te shkretetires.. te vrase motren e vete se e ben jeten si e do vete?? p….n e vet e ka dhe ku te doje e jep…

Komentoni