Strasburg 3 Prill  -Ish-kryeministri i Kosovës aktualisht i izoluar nga qarqet franko-serbe ne Francë 48 ore para votimit te demarkaconit nga deputetët “mazhorancë” përmes agjencise së lajmeve “Presheva Jonë”  ekipi i se ciles gjndfe tne Vizite ne Stasbouzrg, ka deklaruar se me  “votmin eventual, cka nuk besoj,  demarkacionin nesër do mallkoheshin nga fëmijët dhe popuilli i tyre..”

“Mos e votoni demarkacionin, se nesër ju mallkojnë fëmijët e juaj  Versioni i tashëm i demarkacionit me Malin e Zi është gabim. Kufiri me Malin e Zi është në Cakorr dhe në Kullë e jo në Kuqishtë e Cerinovodë. Pra kufiri është në qafën e Cakorrit, majat e larta në Kullë, majat e larta në bjeshkët e Podgurit. Pushtetarët i kanë mashtru qytetarët dhe miqt tanë me një version të gabuar, ky version duhet të bie në parlament, për ata që ndjenjën për atdhe e kanë të shenjtë edhe kufiri është i shenjtë, pra nuk duhet lejuar në asnjë mënyrë dhe kërkoj prej deputëtëve e apeloj tek të gjithë ata që e kuptojnë se bëhet fjalë për dicka që është e shenjtë, sublime që të mos e votojnë këtë version të gabum. Nëse e votojnë, turpi mbi ata që e votojnë do të jetë i përjetshëm…” thuhet ne masazhin e ldcieri te AAK-së z.Haradinaj drejtuar kuvendareve te Kosovës te cilet te enjten e ardhshme (me 6 prill) do të provojne edhe nje here te votojnë demrakackonin pas je ser deshtimes ne mungese te mazhorancës.

Sipas medias kosovare deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e së enjtes në 6 prill do të votojnë pro ose kundër marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Ratifikimi i Marrëveshjes për përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi është kusht për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Per me shume shikoeni VIDEO-n poshte..

Për të lexuar lajmin e plotë ju duhet të bëni like faqen Presheva Jonë

Powered by FB Like Lock

SHPËRNDAJE