uefafassaNyon/UEFA, 3 qershor  -Anëtarësimi në UEFA u hap dritën jeshile ekipeve kosovare që të përfaqësohen në arenën ndërkombëtare duke marrë pjesë në Ligën e Kampioneve dhe në atë të Europës, ka lajm eshte merpitur nga Kosovë dhe ambre shiptaret, cka edne po i arrije telegrame urimi kreut te FFK-së Fadil Vokrit ne Prishtinë.

Lajmi ne disa portale ne Koasovë duke ju referuar mediave serbe se gjoja “UEFA përjashton skuadrat nga Kosova”  nuk qëndron keshtu, kane konfirmuar  sot zyrtaret e shtëpise se futbollit evropian gazetarit të agjencis së  lajmeve “Presheva jonë” ne selin e UEFA-s në Nyon.

“Jo, jo  zoteri gazetar s’ëshete e vertetë se UEFA ka perjashtuar ekipet kosovare. Une nuk di ka po i gjeni ato informacione se. ?!  Te gjitha ato jane spekulime sepse UEFA nuk ka perjashtuar asnje ekip nga Kosova, perkundrazi po bashkëpunon dhe po pergatitet per pjesëmarrjen e tyre ne sezonin 2016-2017. Sikur te kishte ndermarur ndonje vendim te tille kunder ekipeve kosovare, sigurisht ju do te kishit te paret ket  edhe pse ndoshta jo i mirë..” ka thenë sot per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicër zonja Tania Baima, zedhënese se UEFA-s ne Nyon duke demantuar lajmin ne fjalë gjoja “UEFA përjashton skuadrat nga Kosova”

Kështu, mesazhi zyrtarëve te shtëpise evropiane te futbollit nga selia e UEFA-s ne Nyon permes “Presheva jonë” eshte se “dy skuadrat që u gëzuan shumë anëtarësimit, te vazhdoj e te gëzohen. Ferronikeli dhe FC Prishtina  do  të marrin pjesë në kupat e Europës sezonin që nis me fazën kualifikuese pas Europianin për kombëtare në Francë”

 

SHPËRNDAJE