Pas disa takimeve sekrete mes presidentit kosovar Hashim Thacit dhe homolgutn te tij serb Aleksnader Vucicit dhe dalja publike e idese për “korrgjimin” e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë koheve te fndit eshte duke u spekuluar mjaft si nga Beogradi po ashtu edhe nga disa media te sponsorizuar nga Hashim Thaci (RTK apo Klan Kosova) dhe portale tjera te cilat tashme njihen në opinionin shqiptar.

 

Zyrtarja e OKB-së: Për anetarësimin e Kosovës ne Organizaten e  Kombeve te Bashkuara, vendos Keshlli i Sigurimit e asesi Beogradi apo Prishtina  

Zyrtaret e OKB-së duke njoftuar agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” se kane pranuar letren e ministrit kosovar Pacollit deguar shefi te OKB-së z. Gueteres kane folur edhe për dialgun Kosovë-Serbi si dhe idese për “korrgjimin” e kufijve si dhe marrëveshjet mes Prishtines dhe Beogradit.

Madje nga medat ne Prishtinë, por edhe ne Beograd, duke ju referuar deklaratave te Thacit kane shkruar se “Nese ndodhe korrigjimi i kufirit ndermjet Kosoves dhe Serbise do te rezultoje ne njohjen globale te Kosoves dhe hape rrugen per anetaresim ne OKB” Por, zyrtaret e OKB-së keto deklarata i kane cilesuar si spekulime dhe propagande për isk interesa, citon agjecnia e lajemeve “Presheva Jonë”

Në bisede me zedhenesen e sekretarit te pergjithshme se pas marrëveshjes eventuale mes Kosoves dhe Serbisë a do te ndodhe anetaresimi Kosoves ne OKB-së siq ka premtuar presidenti kosovar Hashim Thaci? znj.znj.Eri Kaneko ka pohuar shkurt se “jo, jo nuk shkojne bash ashtu disa punë. Per anëtaresimin e Kosoves ne OKB vendosin vendet anetare te KS te OKB-së dhe aksush tjeter.”

Zyrtaret e OKB-së ne vazhdim për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” thone se për anetarësimin e Kosovës nuk vendos as Vucic e as Thaci por anetaret e KS te OKB-së. Sipas tyre, ata (Thaci-Vucic) mund te nenshkruajne cfare te duan, por deri tek anetarësimi i Kosoves dhe jo vetëm i saj, por i gjitha vendeve te reja qe prendojne te jene anetare te Kombeve te Bashkuara, duhet t’i pergjigjen disa kritereve, rregullave. Prandaj, sipas zyrtareve te kesaj organizate me te madhe nderkombëtare “deri tek anëtarësimi i Kosoves ne OKB-së nevoitet kohë..”

Do të deklarohet se Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës, por në realitet kjo nuk do të thotë anëtarësim automatik i Kosovës në OKB sepse duhet marrë vendimi në Këshillin e Sigurisë së OKB ku deri më sot kanë qenë kundër Rusia dhe Kina, ka thne zyrtari i Kombeve te Bashkuara.

Deklaratat e njepasnjeshme te presidentit te Kosovës Hashim Thacit rreth Lugines se Preshevës te cilit tashme i ka shndrruar edhe ne refren se “Medevegja, Bujanoca dhe Presheva t’i bashkohen Kosoves” duke ju referuar siq e quan ai nje marrëveshjes me homologun e tij serb Aleksander Vucic, per shqiptarert e Lugines se Preshves nuk jane aq bindese, madje konsiderohet si loje fjalesh apo fushate, duke e perdorur Presheven si karte te fundit te karrierës se Thacit, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jone”. Se është keshtu deshmon edhe nje sondazh gjithpopullore me qyetaret e Lugines se Preshevës organziuar nga media shqiptare atje, ku 700 apo 72 % nga 1000 të anketuarësh në Luginën e Preshevës, nuk i besojnë fjalëve të Thacit për “bashkim”?!

Madje sipas analisteve nga Presheva, ideja e Thacit dhe Vucicit po i ndihmon spastrimin etnik ne Luginen e Presheves ku vendbanimet shqiptare ne kufi me Kosovën jane mbushur prush me polici, xhandarmeri dhe ushtri ku ka krijuar frike dhe panik tek popullata për nje lufte te re ose nga frika se do te mbeten nen Serbi, ku nje numer i madh ka leshuar Luginen e Preshevës.  Mjafton te shkosh në Fushe Kosovë apo Gjilan, ku me shume ka shqiptaere nga Lugina e Presheves (muhaxhir) se sa vendas?!. Madje, kjo prani e madhe e shqiptareve nga Lugina e Preshevës  e deshmojne edhe firmat me mbishkrimet nga nostalgjia për Luginen si “Lugina” apo “Presheva Jonë”

“Ku ishte “gardiani” Hashim Thaci pas 30 vitesh?! Lugina e Presheves nuk ka mbajtur Referendum sivjet, por ne marsin e vitit 1992”..ështe kjo pergjigjia e nje preshevari ne kabinetin e qeverisë së Kosovës.Résultat de recherche d'images pour "tanke presheva"

SHPËRNDAJE