polizzrrSt.Gallen, 12 maj  –Sipas Presheva Jonë” vitkima  është H.S. i lindur në fshatin Kamenicë, por me shpi në Gjilan. Motivi i vrasjes duket se kane pasur një ngatërresë keto dy familje em gjasë të një borxhi të kehershëm.

 

Të enjten në orën 5 pasdite një burrë u qëllua në rrugë Webergasse. St.Gallen. Ai ishte nje kosovar i cili ishte duke shkuar ne punë (“Beim Opfer handelt es sich laut Polizei um einen 42-jährigen Kosovaren ohne festen Wohnsitz in der Schweiz.”) njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar gazetes “20Minuten.ch”

Pas kësaj, autorët u larguan në drejtim të Sheshit Gallus. Pavarësisht trajtim të menjëhershëm mjekësor fillestar nga ana e mjekut të urgjencës, viktima ka vdekur në vendin e ngjarjes. Sipas hetimeve të para të policisë, viktima ka qenë duke ecur nga rruga Webergasse në drejtim të rrugës Multergasse ku në udhëkryq viktima është përballur me dorasin.

 

Kur viktima është identifikuar sipas policisë me një 42-vjeçare kosovarët pastrehë në Zvicër. Viktima ishte i veshur me pantallona gri pune me shirita portokalli, një triko të kuqe dhe këpucë të punës.

“Ne supozojmë se njeriu ka punuar si punëtor ndërtimi dhe ishte duike shkuar për të punuar”, ka thënë zëdhënësi i policisë Hanspeter Krüsi, transmeton “Presheva Jonë” Nëse kosovar ishte duke punuar ilegalisht në Zvicër, nuk ështe e njohur,

Sipas policise, vrasësi është nje mesoburr rreth 50 vjeçar, trupngjeshur, i veshur me xhinse, një xhaketë të errët dhe kapelë.

 

Policia kërkoi popullsinë nidhme per ta gejtur vrasesin. Çdo dëshmitarët kërkohet të raportojnë në kantonale qendër e thirrjes emergjente.polzzz

SHPËRNDAJE