Sot në kryeqytetine  Zvicrës ne Bernë, sikur dite me pare në Gjenevë është mbajtur nje proetste kunder autoriteteve (gjykatave) kosovare ku muaren pjese qindra mergimtarë, per te kerkuar drejtësi për Astrit Deharin, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Me moton “Një popullë për drejtësi” sot, e shtunë  rreth orës 12:00 në Bern është kërkuar drejtësi për ish-aktivistin e Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari i cili në rrethana të dyshimta u gjet i vdekur tri vite më parë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Thirrjes së degës së Lëvizjes Vetëvendosje këtu në Zvicër iu bashkuan qindra qytetar të  shoqatave apo partive tjera shqiptare te cilët në duar mbanin pankarta ” Drejtësi për Astritin”. Organizatoret due falenderuar angazhimin e  eksporteve zvicerane ne Luasanne për ndriqmin e rastit te dvkjes se Astit deahri ne burgun kosovar, ata  kane kerkuar nga Brna te bejne presion ne qveri dhe presidence te marrijn masa ndaj vrasesve te anetarit te VV.

Per shkak heshtjes se insitucioneve te Kosovës, protestuesit kerkojne nga OKB dhe Berna te marrin masa ndaj vrasjes së Astrit Deharit ne burg dhe vrasjeve tjera me motive politike deri tek vrasjet e gazetareve

Nje proteste  e tille ishet mabjtru dite me pare edhe para ndërtesës së OKB-së në Gjenevë me moton “kërkojmë drejtësi për Astrit Deharin”. Ata denoncuan njezërit padrjetiste ne burgjet kosovare dhe kapjen eshtetit nga mafia politike. Lidhur me vdekjen e Astriti te VV ne burg, organizatret kane kërkuar drejtësi dhe per te ndeshkuar autoret nga OKB dhe organizmat nderkombëtare permes një letreje. Per shkak heshtjes se insituicioneve te Kosovës, protestuesit kerkojne nga OKB dhe Berna te marrin masa ndaj vrasjes së Astrit Deharit dhe vrasjeve tjera me motive polike deri tek vrasjet e gazetareve. Organizatopret i kanë shkruar leter OKB-së dhe Strasburgut   njofton agjencia e laemeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

 

Më poshtë e gjeni të bashkangjitur videon nga ky marsh:

SHPËRNDAJE