“Petkoviç duhet të largohet, na duhet një elan i ri” (Petkovic doit partir, il faut un nouvel élanbetar)  jane keto titujt e gazetave zvcerane ditëve te fundit ne te cilat bhet fjale per largimin e komes -NATI zvicrane Vladimir Petkovic, njfotn agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

A është “Mister” ende njeri i situatës? A duhet gjithçka të fshihet për të kërcyer më mirë, ose të vazhdojë të besojë në trajnerin? Mendimi i Romand në mikro-trotuarin tonë.

Pas një nisjeje të suksesshme në Kupën Botërore, duke përfshirë një barazim kundër Brazilit (1-1) dhe një fitore mbi Serbinë (2-1), ekipi zviceran u eliminua pa lavdi ndaj Suedisë në raundin e 16 (0-1), një trajnim ende mjaft i arritshëm.

Trajneri i zviceranëve largoi nga kombëtarja lojtarin me origjinë shqiptare Valon Behramim dhe sipas lajmeve pritet që ai të largojë edhe disa futbollistë të tjerë ku thuhet se do të jetë edhe Blerim Dzemaili.

Tani është gazeta më e madhe në Zvicër, “Blick” ajo që po i kërkon dorëheqjen trajnerit Petkoviç. Ka qenë drejtori i futbollit në këtë gazetë, Andrea Boeni i cili nëpërmjet një shkrimi ai shprehet i habitur për largimin e Behramit dhe nxjerr në pah një anë tjetër që trajneri ndoshta nuk e ka menduar, transmeton agjencia e lajmeve “Pesheva Jonë”

Ndikimin e Behramit te lojtarët e tjerë shqiptarë që luajnë për Zvicrën. Kështu në mbyllje të shkrimit të tij ai kërkon largimin e trajnerit i cili do ti hapte rrugën një epoke të re në kombëtaren zvicerane.

Që atëherë, asgjë nuk shkon më shumë në rrethinat e Nati. Së pari, Vladimir Petkoviç nuk pranoi të paraqitej para mediave pas eliminimit, duke preferuar të miratonte politikën e strucit në vend që të merrte përgjegjësitë e tij. Pastaj pati vërejtjet e diskutueshme të Sekretarit të Përgjithshëm Alex Miescher lidhur me heshtjen binational dhe fajtor të ASF që pasoi. Kohët e fundit, dëbimi i Valon Behramit pa marrë parasysh dhe polemika kombëtare që pasoi e ka dobësuar pozitën e trajnerit

SHPËRNDAJE