Autori i një atentati te deshtuar kunder shefit te Bota sot (Mr.Xhevdet Mazrekaj) me seli ne Cyrih, prokuroria kërkon 11 vjet burg, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

 

Atentatori kishte dërguar një bombë ne nej pakte (“dhuratë”)  në adrews te gazetes shqiptare Bota Sot në Cyrih. Por per fat të mirë, shpërthimi nuk ndoldjhi, si tjone nje buke e dhanme, sepse kjo gazete kombëtare ka pasur jo vetem rolin e avancimit kombëtar te drejtave te shqiptareve ne Kosove .. deri ne Luginen e Presheves dhe ne diaspore..por edhe ka ushqyer dhe ushqen mbi 100 famije shqiptare me buke.

Prokuroria sot (e enjte) e ka bërë të qartë se kërkon 11 vjet burg për të akuzuarin, nje  maqedonas me emirn J.L  (41). Akuza: vrasje e shumëfishtë e mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje.

 

Gjatë hapjes ndodheshin 12 persona në afërsi. Verdikti i atentatorit i jepet me 20 shtator te ketij viti

I akuzuari kishte shkuar me metodë “perfide dhe të poshtër”. Gjatë dërgesës së paketës të kamofluar si dhuratë me verë në 26 shtator 2002, 41 vjeçari nuk kishte pasur më ndikim mbi të.

 

Prokurori i Konfederatës (MPC) kërkoi të enjten një dënim 11 vjet burgim kundër kryerësit të dyshuar të një sulmi mbi gazetën Bota Sot në Cyrih në vitin 2002. Për fat të mirë, Paketa nuk kishte shpërthyer.

Pothuajse pesëmbëdhjetë vjet pas incidentit, autori i dyshuar, një shtetas 41-vjeçar zviceran dhe maqedon, u hutua nga ADN-ja e tij. Ai ishte përfshirë më pak se një vit më parë në një grindje që u zhvillua në një ndërtesë natë në Cyrih. Verdikti i atentatorit i jepet me 20 shtator te ketij viti

Një paketë e pazakontë, e rëndë 2.7 kilogram, ishte dërguar me postë në shtator 2002 drejt redaksisë së gazetës shqiptare «Bota Sot». Në brendësi të saj ndodhej një granatë, e cila duhej të shpërthente gjatë hapjes. Megjithatë nuk shkoi sipas planifikimit.Image

SHPËRNDAJE