ZBOGOM / Preshevë, 27 qershor -Serbia humbi Brazilin dhe përfundoi duke marrë pjesë në Kupën e Botës (“Srbija izgubila od Brazila i završila učešće na Svetskom prvenstvu”) ishte ky titulli ngushllues i mediave serbe pas humbjes se Serbise nga Brazili 2:0. Po ashtui edhe mediat boterore shkruajten se “Serba i “lajti duart” nga Boterori 2018 (“Brazil blanks Serbia to move on at World Cup“). madje dis ameda boterore raportuan se s ekembet e kosavreve larguan nga Botori Serbinë, nes ekemi paarasysh tre golat e kosovareve (Shaqiri, Xhaka dhe Xhemaili), shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Serbia: Goodbye “World cup Russia 2018”

Résultat de recherche d'images pour "shaqiri xhaka"Brazili do të përballet me Meksikën në një Kupë Botërore të Kupës FIFA të 16 përplasje në Samara pasi ata fituan Grupin E duke mposhtur Serbinë 2-0 në stadiumin Spartak Moscow.

Amerikanët e Jugut përfunduan kështu me shtatë pikë nga tre ndeshje, ndërsa Serbia u largua përballë një shtëpie të hershme të fluturimit pasi nuk arriti të fitojë aq shumë nevojë për të fituar.

Brazili mori rolin udhëheqës në minutën e 36-të, kur Paulinho u përplas për të kaluar nëpër topin nga Philippe Coutinho për të ndalur mbi portierin e nxituar Vladimir Stojkoviç.

Serbia e shtyu për një barazim, por i mungonte avantazhi i prerjes dhe u kapën nga një grusht klasik i thithjes kur Thiago Silva u drejtua fuqishëm nga shtëpia nga një kënd i Neymar në 68 minuta.

Shqiptarët e Zvicrës në festë, së bashku me Brazilin janë kualifikuar në të tetën e finales së Kampionatit Botëror – “Rusia 2018”. Futbollistët shqiptarë, si  Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Xhemaili me shokë iu gëzuan kualifikimit. Zvicra me golat e Blerim Xhemailit dhe Josip Drmiçit barazuan me rezultat 2:2 me Kosta Rikën, kurse Brazili shënoi fitore me 2:0 kundër Serbisë. Brazili e dërgon Serbinë në ferr, duke e bërë me vaj edhe Beogradin!

Në minutën e 31-të, mbrojtja e Kosta Rikës nuk reagoi si duhet, kurse Blerim Xhemaili nga afërsia 5-6 metra, me një goditje të fuqishme shkund portën e Kosta Rikës, 1:0. Në minutën e 52-të, në një pozitë të vështirë,  Embolo në këndin e mbyllur, por me gjuajtje të fortë sfidoi portierin Navas. Në minutën e 88-të, Josip Drmiç nga rreth 13 metra kaloi në epërsi (2:1) Zvicrën.

SHPËRNDAJE