Gara e posa mbajtur në Silverstone në Britaninë e Madhe, i takoi pilotit te Redbull, Webber, i cili me një paraqitje të jashtëzakonshme arriti të triumfoj

 

Nëse dikush mund të fitojë këtë Kupë  të Botës është makina më e mirë se e Fernando Alonsos. Në Silverstone ne pamë se si Ferrari e ka përmirësuar makinën, si ajo ka bërë një përpjekje të pabesueshme për të vënë ekipin e tij në nivelin më të lartë, por Red Bull është ende i shpejtë. Alonso filloi nga polepositon, ishte më i shpejtë në pjesën e parë me gomat e forta, ndërsa të tjerët i kishin të butë, vendin e parë e ruajti edhe ne pjesën e dytë  me goma të barabarta me të tjerët, por pas ndaleses se fundit për të ndryshuar gomat e  Pirellit, ai gjatë pesë xhirove eshte parakaluar nga Webber Red Bull.

Pavarësisht gjithave spanjolli ende udhëheq kampionatin, tani 13 pikë përpara nga makinat Red Bull Australiani Webber dhe 29 para Sebastian Vettel qe është i treti. Ferrari do të duhet të përmirësohet shumë dhe Alonso me talentin e tij do te marre më shumë. Fatlum Hetemi

 

Webber përsërit fitoren pas Monakos dhe me Alonson është i vetmi që ka fituar dy herë gjatë këtij viti. Tani vjen Gjermania. Le të shohim se çfarë  mund të bëjne?

 

Klasifikimi në garën e Britanisë:

1. Mark Webber (AUS/Red Bull) Fituesi

2. FERNANDO ALONSO (ESP/Ferrari) a 3.0.

3. Sebastian Vettel (ALE/Red Bull) 4.8.

4. Felipe Massa (BRA/Ferrari) 9.5.

5. Kimi Rikknen (FIN/Lotus) 10.3.

6. Romain Grosjean (FRA/Lotus) 17.1.

7. Michael Schumacher (ALE/Mercedes) 29.1.

8. Lewis Hamilton (GBR/McLaren) 36.4.

9. Bruno Senna (BRA/Williams) 43.3.

10.Jenson Button (GBR/McLaren) 44.4.

11.Kamui Kobayashi (JPN/Sauber) 45.3.

12.Nico Hulkenberg (ALE/Force India) 47.8.

13.Daniel Ricciardo (AUS/Toro Rosso) 51.2.

14.Jean-Eric Vergne (FRA/Toro Rosso) 53.3.

15.Nico Rosberg (ALE/Mercedes) 57.3.

16.Pastor Maldonado (VEN/Williams)

17.Heikki Kovalainen (FIN/Caterham)

18.Timo Glock (ALE/Marussia).

19.Charles Pic (FRA/Marussia)

20.PEDRO DE LA ROSA (ESP/HRT)

21.Narain Karthikeyan (IND/HRT)

Jasht Gare

Sergio Pérez (MEX/Sauber)

Paul di Resta (GBR/Force India)

Vitaly Petrov (RUS/Caterham)

SHPËRNDAJE