Résultat de recherche d'images pour "Washington Post journal"New York, 15 janar -Gjykata e Kosovës përballet me sfida të vështira në kërkim të drejtësisë (“Former Kosovo Guerrillas to Testify Before Hague Court“); “Ish guerrilat e Kosovës do të dëshmojnë përpara gjykatës së Hagës” (Former Kosovo Guerrillas to Testify Before Hague Court“) jane kety titujt e gazetes prestigjioze amerikane  Washington Poste, shkruar nga Mike Corder (AP) cila kety dy ditet e fundit merret me Gjykaten speciale duke njoftuar se grupi i pare veq tash ka arritur ne Hagë, emra keta te njohur te PDK-së se Thacit dhe Veselit, shkruan agjencia e lajmeve Presheva Jonë duke ju referuar raportimeve te mediave amerikane.

“Dy dekada pas luftës së pavarësisë së Kosovës 1998-99, një gjykatë në Hagë ka thirrur një grup të vogël të ish luftëtarëve të lirisë për të marrë në pyetje rolet e tyre në fushatën e përgjakshme. Komandantët e ish-UÇK-së Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa konfirmuan se do të udhëtonin në Hagë për të dëshmuar javën e ardhshme. Ndryshe një luftëtar, veteran i UÇK-së ishte fshehur i cli po ashut kishte marrur ftesën nga specialja…” ka shkruar fillimisht Washington Post

Ish ambasadori i SHBA për krimet e luftës Clint Williamson udhëhoqi një Task Forcë Speciale Hetimore të financuar nga BE për të shqyrtuar më tej pretendimet në raportin e Këshillit të Evropës. Ai e di sa vështirë mund të jetë për të ndërtuar një rast solid.

Williamson lëshoi ​​një raport në vitin 2014 duke thënë se forca e tij e punës arriti në përfundimin se krimet e përhapura menjëherë pas përfundimit të luftës në 1999 justifikuan një ndjekje penale për krime kundër njerëzimit kundër “disa zyrtarëve të lartë të ish UÇK-së.”

Shumë ish liderë të UÇK-së në kohën e luftës tani janë në pozita të larta të pushtetit, përfshirë Haradinajn dhe Thaçin (“Many former KLA wartime leaders are now in senior positions of power, including Haradinaj and Thaci.“)

Urdhërat për të dalë në Hagë nuk janë konfirmuar nga prokurori për përgatitjen e rasteve për gjykatën, të cilët refuzuan të intervistoheshin, por ato janë publikuar gjerësisht në Kosovë, ku gjykata është parë me dyshim nga shumë persona.

Sipas shtypi amerikan, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i cili u lirua dy herë nga krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit nga një gjykatë kjo e OKB-së , u takua të dielën me dy shokë të tjerë luftëtarë të përgatitur për t’u përballur me pyetjet në Hagë.

Haradinaj tha se lufta e 1998-1999 ishte “e pastër dhe e shenjtë”, citon Washington Post.

Një raport i vitit 2011 që çoi në krijimin e gjykatës lidhi Thaçin dhe disa figura të tjera kryesore të Kosovës me krimet e tmerrshme, duke përfshirë tregtinë në organeve, shkruna New York Times, transmeton agjencia e lajmeve Presheva Jonë ( Washington Post: “A 2011 report that led to the creation of the court linked Thaci and some other leading Kosovo figures to gruesome wartime crimes, including trade in organs harvested “)

Avokati Arianit Koçi tha se burrat, Rrustem Mustafa dhe Sami Lushtaku, ishin caktuar të intervistoheshin të hënën dhe të mërkurën, respektivisht. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetari i parlamentit Kadri Veseli janë të gjithë ish komandantë të UÇK-së dhe potencialisht mund të paditen nga gjykata ose të thirren si dëshmitarë.

SHPËRNDAJE