Davos, 25 janar -Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2020, i cili perfundoi dje punimet ne Davos të Zvicrës (21 deri në 24 Janar) ku muaren pjese rreth 3000 pjesëmarrës nga 90 vende te ndryshme, nga bota ekonomike, politike, shkencore ose kulturore. Sivjet ne këte samit ne epiqender ishin dy personalitete te larta boterore: presidenti amerikan Donald Trump dhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Ne kete forum, ne mesin epersonalitetvee boterore, prezentuan edhe perfaqesues te larte te shteteve nga ballkani perfshire ketu edhe nga Kosova, Sllovenia, kracia, Greqia, Kosova përfaqesohej nga presidenti i saj Hashim Thaci kurse Serbia nga Aleksander Vucic, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Pse Thacit nuk ju nundesua te flas ne Panel te Forumit Boteror ne Davos? A kishte lidhje humbja e PDK-së ne zgjdhjet e fundit apo specialja?

Humbja e PDK-së fiasko ne zgjedhje te fundit ( e treta) ne zgjdhjet e fundit ne Kosovë duket se ka lene pasopja jo vetem PDK-se qe njihet si “babush” i kesaj partie, por edhe vete Thacit po i shkakton humbje djhe telashe ne zbehjen e “shkelqimit” dhe “imazhin” e tij ne arenen nderkombëtare siq u deshmua ne takimin e fundit Ekonomik ne Davos te Zvicres ku Thaci nuk u duk fare dhe sikur t’mos ishin mediat e tij, do te pyesin a ishte apo nuk ishte Thaci ne Davos (ne te cili samit boteror e kihse vendin edhe kyrtemnistrit Ramush Haradinaj dhe ministri i PJ z.Behgjet Pacolli) i cili nuk takoi asnje pernsonalitet me rendesi, emer perkunder kerkeses se tij per ta takuar Trump dhe Merkel, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Serbia si kurrenjehreme apre ishte aktive dhe ne ofanzive kesaj radhe ne Davos si me pjesemarrj masive nga kreu i shtetit serb ashtu edhe nga bisedat dhe takimet me personalitete boterore ku ne fokusin kishin bashkepunimin ekomnomik si dhe Kosoven, Per kete te fundit u lobua, si zakonisht per terhejqjen e njohjeve dhe kunder antetaresimit te Kosoves ne Interpol dhe UNESCO.

Presidenti serb Aleksandar Vucic vazhdon pjesëmarrjen në Forumin Ekonomik Botëror në Takimet në Davos me Presidentin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Sum Chakrabarti dhe Nënkryetarin e Emirateve të Bashkuara Arabe Hadim Al Darei, Kancelarin austriak Sebastian Kurc dhe Diplomatin gjerman Wolfgangor Ischeng.

Ndryshe agjenca e lajmeve “Presheva jone” nga burimet e saja diplomatike kishte informacione se Hashim Thaci permes kanaleve te tij kishte insistuar për ta takuar presidentin amarikan Trump dhe kancelaren gjemrane Merkel, se paku per te marrur nje foto, si zakonisht. Por, kjo si duket u refozua, nuk ndodhi meqe agjenda e te permendurve ishte e ngjeshur dhe e rezrevuar per predentet e vendeve tjera  boterore.

 

Lobim dhe ofanzive diplomatike e Serbisë kunder Kosovës ne Davos. Vucic si zakinisht ne konferencat nderkombtëare edhe kesaj radhe  Davos 100 fjale per serbet e Kosves, kurse Thaci asnje fjale per shqiptaret ne Luginen e Preshevës ?!

Derisa Serbia ne davops dergoi dy tre ministra te prire nga presidenti i saj Vucic dhe Berbnabiq te sqoeruar nga minsirar te tyre kurse nga Kosova ishte vetem Hashim Thaci?! i cili duket ja ndaloi te gjitheve me qellim te merte poena duke “takua” Trump apo Merkel, por as njerin e as tjetrin ai nuk e takoi dhe si duket i deshpruar u kthye ne Prishtinë, qe kete boshllet te agjendes ta korrogjoj me nje takim ne nje keshilltari nga 30 tjere qi i ka presidenti amertikan Trump i cli kihsdt dalur per nej trune ne Prishtine dhe Beograd..

Presidenti i Serbisë gjate qedrimit ne Davos zhvilloi nje aktivtet te dendur politik dehj diplomatik nga nje ser takimesh me peronalitete boterore si dhe perfaqesues te organizatave nderkombetare, ky me epiqender te ketyre bisedimeve kishte pos zjhvillimit ekonomik ne Serbi edhe Kosoven. Vucic ne Davos u taku me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Komisionerin e Zgjerimit të BE Johannes Hahn për kuotat e importit të çelikut të BE-së si dhe rrugën e Kosoves drejt BE-së. Po ashtu kryeministrja serbe Anna Bernabic takoi zonjen Angela Merkel me te cilen biseduan per gatishmerise se Serbine ne BE dhe per ngecjen e dialogut me Kosoven.

Vucic si zakinisht ne konferencat nderkombetare edhe ne Davos 100 fjale per serbet e Kosoves, kurse Thaci asnje fjale per shqiptaret ne Luginen e Preshevës?! Kurse ne Prishtine me lideret e Lugines flet “kopalla” here per bashkimin e Presheves me Kosovën (kurse sot gjysma e Mitorvices eshte e okupuar ne Serbia) e here per kembim te territoreve te cilat ide ne Davos para Trump dhe Merkel as qe guxoi t’i shpaloste?!

SHPËRNDAJE