Medvegjë, 27 shkurt -Presidenti serb nesër viziton Luginën e Preshevës në kohën kur procesi i Brukselit eshte ne ngerrc mes Prishtines dhe Beogradit  pas takes se kryemnistit kosvra Ramush Haradianjt vene Serisë, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Vizita e presidentit Vuçiq në Medvegjës do të ketë një përgjigje lidhur me kërkesat e bashkeideologut te tij Hashim Thaçit rreth një platforme për dialogun me Beogradin per “korrigjimin” e kufijve, qe presidentit kosovar ben fjale edhe për bashkimin e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës me Kosovën flitet për “korrigjim” dhe marrëveshje finale e në kohën, kur po flitet nëpër kancelaritë e Brukselit.

Shqiptaret e Medvegjës me doren n’zmër, me lule dhe tepih te kuq  e priten Ilir Meten. Po neser, Medvegja si do presin presidentin serb Vucic?

Image associée

Mësohet se presidenti i Serbi së Aleksandar Vuçiq do të qëndrojë në Medvegjë 1 mars në kuadër të fushatës “Ardhmëria e Serbisë”.  Brtuiem t nga Medvegja kane njftura sot agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” se gjtha përgatitjet jane bere per pritjen e presidentit serb ne kete pjese te Lugines se Preshevës.

Kur eshte fjala per viziten e Vucicit ne Medvegje, do theksuar se ne hisotorikun e Medvegjës për here te pare nje president qe ka shkelur kete qytet eshte asi shqiptar Ilir Meta, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” e cila edhe e kishte shpallur “Personalitet te vitit”.

Ne Fakt sikur Ne Bujanoc dhe Preshve viteve te funfit ka qene pas Ilri Metes edhe Bujar Nishani dhe Aleksdnader Vucic. Ky i fundit nga Presheva kishte marrur mirënjohje si “shperblim” për diskriminimin e shqiptareve ne Luginë.

Se a do te pritet nesër Vucic në Medvegje me lule nga shqiptaret sikur Ilir Metën, mbetet qe të shifet. Sipas agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”, deri tash asnje perafqesues nga autoritet lolakale nga Lugina e Presheves nuk e ka konfirmuar pjesemarrjen ne pritjen e presidentit Vucic neser ne Medvegjë.

“Nuk dime gje per ket vizite. Edhe ne, sikur ju kemi mësuar nga mediat se Vucici neser po vika ne Medvejgë” eshte përgjiga për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” nga kreu i KKSH-së Ragmi Mustafa dhe lideret tjerë nga Lugina e Preshevës.

Ditëve të fundit si në mediat serbe, ashtu edhe në ato shqiptare, duke iu referuar një raporti të “Presheva Jonë” dhe “Frankfurter Rundschau” kane publikuar dokumentin “top secret” qe duhe tt ejet i Vuccit dhe Thacit prej 22 pikave të marrëveshjes, ku pritet që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, me kufi në Medvegjë.

Ndryshe kete dokument e ka demantuar kreu i qeverise shqiptare ne Kosovë Ramush Haradinaj, qe sipas tij, pas ketij dokumenti qendron Rusia dhge Beogradi.

Nëse Vuçiq neser do të vizitojë Luginën e Preshevës, pa Preshevën dhe Bujanocin, mbetet të shihet nëse Medvegja do të jetë stacioni i fundit apo “vija e kuqe” e  Serbisë qe ne  njefare menyre e deshmon dokumentin e lartpërmendur prej 22 pikesh te siguruar nga  “Frankfurter Rundschau” dhe “Presheva Jonë” Résultat de recherche d'images pour "ilir meta medvegja"Résultat de recherche d'images pour "ilir meta medvegjë"

SHPËRNDAJE