Mogherini: Tarifat për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina “duhet të hiqen” dhe se bisedimet duhet të rifillojnë

 

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dje ka biseduar me telefon me Përfaqësuesen e Lartë të BE dhe ndërmjetësuesen në didilaogut te stagnuar aktulaisht dge mundesit e rifillimit, pas takses se krymenistrit kosovar vene Serbisë, njoftoi agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duje ju referuar nje njoftimi nga Selia e BE-së ne Bruksel.

Mesohet se presidneit serb Vuçiç i ka thënë Mogherinit se “dialogu është i pamundur derisa  tarifat e Prishtine s zyrtare jane ne fuqi, masa keto te njëanshme të Kosovës qe jane të rrezikshme për paqen dhe stabilitetin në rajon.”

Gjithashtu të mërkurën, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se tarifat do të mbesin në vend derisa Beogradi ta njoh Kosovën.

Duke folur pas seancës së kabinetit të tij, Haradinaj tha se kurrë nuk do të binte dakord të revokojë tarifat pavarësisht nga ajo që ai tha se ishte presion dhe shantazh nga Serbia.

Mogherini u përgjigj se tarifat për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina “duhet të hiqen” dhe se bisedimet duhet të rifillojnë.

SHPËRNDAJE