Preshevë, 29 tetor  -Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha sot se komisioni ka autorizuar filloi të punojë mbi një propozim për ngritjen ose demarkacionin plotë me Bosnjë dhe Hercegovinë, në mënyrë për t’i dhënë fund përpjekje për të vendosur kufirin mes dy vendeve. Duke folur për maredhninet fqinjësore Vucic ka thene se “ne nuk mund të marrim pjesë në krijimin e Ushtrisë së Kosovës”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Unë do të bëj çmos që të jetë një kompromis dhe konstruktive, por në të njëjtën kohë të mos dëmtojë interesat e popujve serb dhe të tjerë në BiH dhe Serbi..” tha Presidenti Vuçiç në një konferencë shtypi pas bisedimeve me presidentin e “srpska republikës” Milorad Dodik.

Ne nuk mund të marrim pjesë në krijimin e Ushtrisë së Kosovës

I pyetur nëse Serbia mund të pajtohet me formimin e Ushtrisë së Kosovës, Presidenti Vuçiç tha se Serbia nuk mund të marrë pjesë në të.

– Disa po përpiqen të na bindin se kjo është normale. Diskutimet po mbahen me përfaqësuesit e Listës Serbe, por unë nuk besoj se do të përputhet – tha Vuçiq.

Ai komentoi mbi thirrjen roll pas thirrjes se telefoni Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovë dhe pas fitores së Listës Serbe për zgjedhjet në Kosovë.

SHPËRNDAJE