Shkup, 21 dhejtor -Një 42-vjeçar kosovar u qëllua dhe u vra të enjten në mëngjes rreth orës 5 të mëngjesit në qendër të Shën Gallenit. A u mbyt për shkak të një historie të xhelozisë? kane shkruar sot mediat zvicerane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Portali albinfo.ch te udhehequr nga Bashkim Iseni ka arritur te zbuloj emrin e viktimes me H.S * i cili eshte nga Sedllari, Kosovë.

Ministria e Punëve Publike lëshoi ​​aktakuzën të mërkurën në rastin e sexagenarian, akuzuar për vrasjen e një burri në dyzetat, në majin e virti 2016 në St.Gallen.

H.Sh ishte duke ecur në qytetin e vjetër të St. Gallenit në mëngjesin e majit te viti 2016, kur një bashkatdhetar e qëlloi atë. 42-vjeçari kosovar vdiq në vend, pavarësisht nga ndërhyrja e shpejtë e te ambulances

Prokurori publik paraqiti padinë e tij të premten në këtë rast. I dyshuari i armatosur do të ishte një bashkatdhetar prej 60 vjetësh. Sipas gjykates së St.Gallenit, ai dyshonte se viktima kishte marrëdhënie me gruan e tij, e cila kishte vdekur në ndërkohë.

Vrasesi përballet me 18 vjet burg

Pyetur në atë kohë nga “20 Minuten”, një mik i H.S. kishte shpjeguar se dyzetvjeçari ishte duke punuar në një shesh ndërtimi. “E kam njohur atë për një numër vitesh. Askush nuk kishte ndonjë problem me të. Ai ishte dikush shumë paqësor “.

Prokurori publik ka kërkuar dënimin me 18 vjet burg dhe një dënim me kusht prej 90 ditësh – gjobë deri në 30 franga në lidhje me të pandehurin. Ai ka qenë në paraburgim që nga arrestimi i tij në Sirnach (TG) më 9 qershor 2016.

SHPËRNDAJE