Kompania Volvo ka testuar modelin më të ri të quajtur XC40, i cili pritet që të dal në treg në vitin 2018.

 

Volvo XC40 do të ketë një dizajn të ndikuar nga modeli i vitit 2016.

 

Mësohet se kjo veturë do të vijë me disa lloje të motorëve, por deri tani është zbuluar vetëm motori benzinë 1.5-litërsh me tre cilindra,

Ky model do të jetë një rival i Audi Q3, BMW X1 dhe Mercedes-Benz GLA, ndërsa çmimi i tij pritet të jetë nga 25 deri 30 mijë euro.

SHPËRNDAJE