Preshevë, 5 qershor  -Presheva ka gdhirë me postere parazgjedhore të Vetëvendosjes. Në qendër të Preshevës, në Rahovicë dhe mbi vetë qytetin, në drejtim të Gjilanit, janë shfaqur postere për zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, që mbahen më 11 qershor, nkjfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

VV “cenon” integritetin territorial te Serbisë… Presheva pushtohet nga pllakata e billborde të Vetevendosjes se Albin Kurtit

Në postere figurojnë emrat e kandidateve për deputete nga Presheva në Kuvendin e Kosovës – Elza Sadiku, udhëheqësit të kësaj lëvizjeje Liburn Aliu, që është me origjinë nga ky vend, Sali Zyba nga Suhareka dhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Një posterë është vendosur ku kandidati për kryeminstër nga kjo Lëvizje, Albin Kurti është së bashku me kandidatët e tjerë për deputet Liburn Aliu, Elza Sadiku e Salih Zyba.

Duket se edhe elektorati nga presheva eshte i ndare ne dy apo ne tri parti, klane te medha politike disa me paqesoret, te tjeret me biznismenë. 

 

SHPËRNDAJE