ucpmnnnbb

Kreu i OVL së UÇPMB Hajredini nga Rsgmi Mustafa dhe Aleksnder Vucic kërkon kthimin e lapidarit aty ku ishte ! Nuk kemi përkrahje në Preshevë, duam të drejtat tona.

ragaaa111Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL) në Preshevë te indinjuar thelle me vizite e shefitt e qverise serbe Vucic ne Preshve ei cli hoqi lapiderin em force, kanë vlerësuar se vizita e kryeministrit të Serbisë ishte degraduese për popullin në këtë rajon.
Nazmi Hajredini, kryetar i OVL-së se UCPMB-së ka deklaruar se pritja dhe dekorimi nga ana e kryetarit të komunës së Preshevës e bëri duke shkel mbi vlerat  kombëtare. Hajredini ka drejtuar kritika të ashpra ndaj udhëheqësve politik shqiptar të Luginës së Preshevës.
Ndersa, Munir Rrexhepi, sekretar pranë OVL-së në Preshevë per emdiat, duke folur  për vizitën e  fundit ai është ndalur edhe tek vlerësimi i popullsisë që është bërë  kohën e fundit dhe sipas tij mirënjohja ndaj Vuçiqit e legjitimoi politikën e tij ndaj këtij rajoni.

Gjendja e veteranëve të luftës në Kosovën lindore është në gjendje të mjerueshme pasiqë veteranët e luftës nuk pajtohen me kushtet që i kanë dhe për me tepër janë diskriminuar”, theksoi Hajredini per agjwencine elajemeve “Presheva Jionë”
Ai ka thenë se veteranët kërkojnë që të kthehet lapidari në vend të vet, ose të gjindet zgjidhje për kthimin e të vetmit lapidar.

Organizata e  Veteranëve të Luftës në Preshevë ka folur edhe për planet e tyre, të cilët kanë thënë se do të organizojnë protestë

Për gjendjen alarmante të familjeve të dëshmorëve dhe ish-luftëtarëve të UCPMB-së  është tejet i shqetesuar kryetarri i OVL se UCPMB-së Nazmi Hajredini.  “Nisur nga gjendje drastike dhe e mjerueshme e ish-luftëtarëve të UCPMB-së, sidomos familjeve të dëshmorëve të rënë për liri të cilën ende nuk e kemi, unë si kryetar i OVL-së së UCPMB-së kisha apeluar tek popullata jonë, sidomos tek biznismenët këtu, në Zvicër dhe gjithë ata në perendim të bëjnë gjithka për të ndihmuar disi këto familje, sepse ne nga politikanët tanë kemi quar duar dhe të vetmen shpresë për të na ndihmuar,  ne kemi nga jashtë, i kemi sytë kah ju shqiptarët në perëndim…” ka pohuar z.Hajredini  për “Presheva jonë”

 

Ndihmoni familjet e deshmorve dhe ish-luftëtarëve të UCPMB-së,. Zoti ju dhashtë !
ucpmb133333Bajrami kaloi. Po a thua, tash femijet, familjet e deshmoreve te UCPMB-së duhet te presin edhe nje vit helbetna kush po ben me “rahmet” naj cope buke a naj kacik pule me mbush  tërvesen e tyre te thate?! . Pra, ndihmoni familjet e deshmoreve dhe ish-luftëtarëve të UCPMB-së, Se ata nuk luftuan per liri  vetem per tri dite Bajram !!!
Zoti ju dhashtë ! ky refren i fundit e dimë se tingëllon dhimbshëm dhe na e përkujton epokën e Migjenit, ama nese nuk ke cfare t’i shtrosh fëmijeve në tërvesë (sofër)  edhe pas Bajramave.. padyshim se mund t’i ngjajn atyre kohrave migjeniane…
Po, sot a pyet kush apo intersehet kush nga liderët, politikajt tanë  si jetojnë sot fëmijet, familjet e dëshmorëve dhe ish-luftëtarërve të UCPMB-së ..A ju ka trubulluar kryet me pare, me politikë, me deklarata boshe, me rrena, me premtime të kota…Po mbushen gati 15 vjet nga dalja e UCPMB-së në Dobrosin, në Koncul dhe keshtu u shtuan radhët  e ushtrisë sonë në mbarë territorin e Kosovës Lindore dhe kështu nisën  kacafytjet e para mes ushtrisë së shqiptarëve etnik ne Presheve, Bujanoc dhe Medvegje me emrin UCPMB dhe forcave serbe – JNA. Pas krisjes së pushkës së parë në Kosovën Lindore dhe pas vrasje së vëllezërve Saqipi, në janar të vitit 2000 dolën publikisht forcat e UCPMB-së të prira nga komanadtet tanë, ku bashkë me patriotin Ridvan Qazimin alias komandant “Lleshin” (i vrarë në rrethana ende të panjohura)  luftuan liri dhe demokraci qe sto e kesaj dite end eju mungojne shqiptareve entoik në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Luftëtarëve dhe deshmorëve të UCPMB-së nuk i shkuan plumbat huq, por politikajve fjalët po ju shkojnë huc meqë   asnje kerkesë e liderëve të Lugines së Preshevës nuk eshtë realizuar deri më sot, qe nga referenduimi i 2-3 marsit 1990, ama snjë… ! Shqipatarët e shkretë të Luginës se Preshevës te pamabrjtur as nga sheti e as nga pushteti, si ne kohën e Miloshevicit,  vazhdojnë të vriten, burgosen, ndiqen, malltretohen, diskriminohen…

SHPËRNDAJE